Będziemy mieć śląskie Euro na Dużej Łące

Śląskie miasta przygotowują się do organizowania stref kibica. Jak się dowiadujemy nie jest to ani proste, ani tanie. A czasu już wiele nie zostało!
Nie brakuje osób, które planują swoje urlopy pamiętając o wielkich imprezach sportowych. Tak właśnie będzie w czerwcu tego roku, gdy przez trzy tygodnie naszą wyobraźnią zawładnie turniej o piłkarskie mistrzostwo Europy.

Natura kibica jest taka, że emocje lepiej przeżywać w grupie. Na Stadionie Śląskiem niestety się nie spotkamy, więc pozostają nam tak zwane "strefy kibica".

Chociaż do meczu otwarcia (Polska - Grecja, 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie) pozostały tylko trzy miesiące strefy kibica na Śląska wciąż są na etapie planów.

Fani piłki nożnej mają się spotykać w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Mówi się o dwóch lokalizacjach - polach marsowych oraz tzw. Dużej Łące. Wciąż jednak nie wiadomo kto zorganizuje taką strefę, ile będzie to kosztowało, i - co najważniejsze - ilu kibiców będzie mogło w niej przeżywać mistrzowskie spotkania. - Na pewno zajmie się tym zewnętrzna firma, ale dziś jest jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach. Zależy nam, żeby park żył w czasie mistrzostw, a powstanie strefy jest tego gwarancją - mówi Łukasz Buszman, rzecznik prasowy WPKiW.

Na kibiców czekają też Katowice. Ewelina Kajzerek, pełnomocnik prezydenta Piotra Uszoka do spraw sportu podkreśla, że właśnie trwają konsultacje w tej sprawie. - Też chcemy zorganizować strefę z pomocą zewnętrznej firmy. Oferta, którą otrzymaliśmy w kilku punktach budzi jednak niepokój. Rozmawiamy o szczegółach - zaznacza Kajzerek, która przesądza, że katowicka strefa kibica może powstać tylko pod Spodkiem. - To miejsce już nie raz sprawdziło się w tej roli. Ścisłe centrum miasta, telebim do dyspozycji - to są największe atuty tej lokalizacji - dodaje.

Miasta zainteresowane organizacją stref muszą pamiętać, że 18 maja mija termin wykupu licencji na transmitowanie spotkań Euro w miejscach publicznych.

Waha się m.in. Sosnowiec. Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego sosnowieckiego magistratu podkreśla, że organizacja strefy wbrew pozorom wcale nie jest taka tania. - Szacujemy, że zabezpieczenie rozrywki i bezpieczeństwa tysiącu osób to wydatek około 300 tysięcy złotych - mówi.

W Sosnowcu - jeżeli zapadnie przychylna kibicom decyzja - fani będą pasjonować się Euro na terenach klubu piłkarskiego Zagłębie przy ulicy Kresowej.Uwaga, uwaga, konkurs: Twój sposób na kibicowanie!

W 2012 wszyscy jesteśmy kibicami piłki nożnej. Zjednoczeni przez sportowe emocje jak nigdy dotąd. Marzący, by po latach rozczarowań wreszcie unieść ręce w geście triumfu. Przez kilkanaście dni nie będzie podziału na warszawiaków, krakusów, łodzian czy poznaniaków. W trakcie Euro 2012 jedynymi barwami będą biało-czerwone barwy reprezentacji Polski. A jedynym celem - wspólne wspieranie reprezentacji Polski w najważniejszym turnieju w historii. Wspieranie w każdy możliwy sposób.

Z okazji piłkarskiego święta ogłaszamy dla wszystkich kibiców konkurs - pokażcie swój sposób na kibicowanie! Pokażcie jak będzie wspierać polskich piłkarzy w trakcie ich i naszej imprezy życia. By przystąpić do konkursu wystarczy opisać swój oryginalny sposób na kibicowanie podczas Euro 2012 i wysłać go na adres trybuna_kibica@agora.pl. Przesyłajcie wypracowania, opowiadania, zdjęcia, a nawet wiersze. Przesyłajcie wszystko, co pokaże, że to właśnie wy jesteście jedynymi w swoim rodzaju kibicami reprezentacji Polski.

Do wygrania macie czytniki Kindle Keyboard, które będą główną nagrodą w naszym konkursie. Najlepsze prace zamieścimy również w Gazecie Wyborczej i na stronie śląsk.sport.pl (katowice.gazeta.pl). Konkurs trwa do 11 kwietnia. Radość z kibicowania - oby do końca Euro! Regulamin akcji na katowice.gazeta.pl