Nasze małe Euro 2012. Puchar Delaunaya pod Spodkiem

Nawet kilkanaście tysięcy osób ma w czwartek pojawić się na placu przed katowicką halą, aby móc z bliska obejrzeć trofeum piłkarskich mistrzostw Europy.
Kilkuset najbardziej niecierpliwych kibiców oczekiwało na puchar przed specjalną sceną nawet na kilkadziesiąt minut przed oficjalnym początkiem imprezy. Rekordzistami byli gimnazjaliści z Siemianowic, którzy wraz ze swoim nauczycielem WF-u pojawili się pod Spodkiem o 7 rano. Gdy w końcu efektowne trofeum zostało wniesione na scenę przez maskotki turnieju Euro2012 Slavko i Slavka, kilka osób aż jęknęło z zachwytu.

Jako pierwsi przywilej obejrzenia pucharu mieli specjalni goście imprezy, czyli muzyk Piotr Kupicha oraz dawne futbolowe gwiazdy Andrzej Szarmach, Mariusz Śrutwa, Jan Furtok czy Marek Koniarek. - Samo srebro, napisy takie małe, że nic nie widać. Czy jest ładny? Hmm... Taki sobie. Ważne, że oryginał - uśmiechał się Furtok, dawny as GKS-u Katowice.

Przedstawiciele spółki Euro 2012 zapewniali, że mierzące 60 cm i ważące 8 kg trofeum jest prawdziwe. - To jest ten sam puchar, który w 2008 r. wznowił kapitan Hiszpanii Iker Casillas - zaklinał się Juliusz Głuski, rzecznik spółki.

Pod sceną szybko ustawił się długi ogonek chętnych do przyjrzenia się z bliska pucharowi Delaunaya. Pewnie wielu z kibiców chciałoby go choć przez chwilę dotkać, ale to zakazane. - Zachowujemy wszelkie środki bezpieczeństwa. Proszę zwrócić uwagę, że do pucharu nie można podejść z bagażem. Na wszelki wypadek trofeum jest ubezpieczone na pokaźną kwotę - dodawał Głuski.

Katowice są ostatnim przystankiem na drodze pucharu po Polsce. Nagroda dla zwycięzców Euro 2012 trafiła na Śląska dzięki staraniom wiceprezesa PZPN-u Rudolfa Bugdoła. - Czy żałuję, że meczów nie będzie na Stadionie Śląskim? Dzięki temu, że mistrzostwa są w naszym kraju, ten stadion w ogóle będzie! Gdyby nie ten turniej, Śląski pozostałby w o wiele gorszym stanie. A może za rok pokusimy się o jakąś wielką imprezę w Chorzowie? - zastanawiał się Bugdoł.

Puchar Henri Delaunaya będzie wystawiony pod Spodkiem do godz. 20. Organizatorzy zapowiadają szereg atrakcji w ciągu dnia. Po godz. 16 ma zostać rozegrany mecz celebrytów z beniaminkiem futsalowej ekstraklasy AZS-em UŚ Katowice. Wcześniej na tym boisku odbędzie się rywalizacja o młodzieżowe mistrzostwo miasta. Będą też pokazy futbolowych freestylowców oraz występ orkiestry górniczej.

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »