Sport.pl

Krzysztof Warzycha twarzą nowej akademii piłkarskiej na Śląsku

Krzysztof Warzycha, legendarny piłkarz Ruchu Chorzów i Panathinaikosu Ateny, został członkiem rady Fundacji Alchemia Sportu.
Na zakończenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyła się dyskusja na temat - "Sport i młodzież - przyszłość polskiej gospodarki", który firmowała Alchemia Sportu.

Podczas spotkania wielokrotnie powtarzano, że na szkoleniu dzieci i młodzieży nie warto oszczędzać. Jednocześnie przytaczano liczby, które pokazują, jak wiele brakuje nam pod tym względem do większości europejskich krajów. W jednym roczniku polskich nastolatków sport uprawia na co dzień od 6 do 8 tysięcy osób. Dla przykładu w Niemczech jest to 150 tysięcy!

Co stoi na przeszkodzie, żeby było lepiej?

- Gdzie się rodzą w Polsce talenty w skokach narciarskich? W Wiśle i Zakopanem. A dlaczego nie w Bydgoszczy czy Poznaniu? Problemem jest brak warunków do uprawiania tej dyscypliny sportu.

Ten problem wciąż dotyczy wielu innych dyscyplin. Także piłki nożnej. A nie ma większej i lepszej promocji kraju, niż poprzez sport - mówił Jerzy Buzek, były szef parlamentu europejskiego i ambasador fundacji.

Marek Wleciałowski, drugi trener reprezentacji Polski, podkreślał, że bezpowrotnie minął czas, gdy do rozpoczęcia przygody z piłką nożną wystarczyło podwórko. - Dziś dzieci trzeba motywować. Odciągać od innych pokus - mówił.

W spotkaniu wziął też udział Marian Kmita, dyrektor ds. sportu w Polsacie. - W Polsce brakuje instytucji, dzięki której lepiej wykorzystana byłaby infrastruktura sportowa. Wszystkie środowiska powinny w tej sprawie wymagać więcej od Ministerstwa Sportu. Umyka nam wielka szansa. Uważam, że państwo powinno napisać plan dla orlików - mówił.

W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel Legii Warszawa. - Nasza akademia kosztuje około 3 mln zł rocznie. Legia traktuje ten projekt jako jeden z kluczowych. Niezależnie od tego, że dzięki akademii możemy wyszkolić zawodników, możemy także wprowadzić szereg projektów społecznych czy komercyjnych. W Polsce problemem jest baza. W całym kraju nie ma ani jednego pełnowymiarowego boiska w hali - podkreślał Jakub Laskowski, pełnomocnik zarządu Legii ds. prawnych i projektów biznesowych.

Podczas spotkania swoimi planami podzieliła się też Alchemia Sportu, która namówiła do współpracy Krzysztofa Warzychę i Ryszarda Boska. Przed laty znakomity piłkarz i siatkarz zostali członkami rady fundacji.

Warzycha będzie twarzą szkółki piłki nożnej, a Bosek będzie odpowiadał za szkolenie przyszłych siatkarzy.

Więcej o:
Komentarze (1)
Krzysztof Warzycha twarzą nowej akademii piłkarskiej na Śląsku
Zaloguj się
  • jaromm

    0

    Sparta Katowice utworzyła szkółkę piłkarską. BKS Sparta KAtowice - szkółka piłkarska. Szkolą narazie dzieci w wieku 5-8 lat i wygląda to calkiem fajnie. Strona klubu to spartakatowice2008@futbolowo.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX