PZPN ostro o finansach Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. Śląskie kluby bez licencji?

Komisja licencyjna PZPN-u przeanalizowała stan finansów Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. Wnioski są dla tych klubów wręcz dramatyczne.
ŚLĄSK.SPORT.PL na Facebooku. Czy już nas polubiłeś? >>

Górnik i Ruch od dawna borykają się z problemami finansowymi. Coraz bardziej restrykcyjna polityka PZPN-u sprawiła, że na oba kluby nałożono zakazy transferów i ograniczenia pensji nowo zatrudnionych graczy do 5 tys. zł brutto. Odwołania śląskich ligowców nic nie dały. Co więcej, z treści uzasadnienia przedstawionego przez PZPN wynika, że kluby na teraz nie spełniają wymogów do gry w ekstraklasie w przyszłym sezonie!

W przypadku Górnika komisja oceniła, że na przestrzeni ostatnich miesięcy jego sytuacja finansowa się pogorszyła, pomimo zadeklarowanego planu naprawczego! "Co prawda przychody Klubu nieznacznie wzrosły, jednak jednocześnie, w większym stopniu, wzrosły koszty operacyjne. Klub nadal generuje ogromną stratę, której poziom wzrósł w stosunku do roku ubiegłego. Wzrosło również zadłużenie Klubu, które wynosi obecnie dwukrotność rocznych przychodów. Z tej kwoty znaczącą część stanowią zobowiązania licencyjne" - informuje PZPN.

Komisja chwali Ruch za redukcję kosztów. "Jednakże pomimo starań Klubu jego przychody są wciąż niskie i nie pokrywają kosztów funkcjonowania. Zadłużenie nieznacznie spada, ale wciąż wynosi ono ponaddwukrotność rocznych przychodów Klubu, z czego znaczącą część stanowią zobowiązania licencyjne. Bez zwiększenia działań restrukturyzacyjnych i dofinansowania Klubu ze źródeł zewnętrznych Klub nie będzie w stanie odzyskać stabilności finansowej" - piszą członkowie komisji.

Śledź autora na Twitterze - @maciekblaut >>

Gdzie wiosną objawi się nowy, nieznany szerszej publice, rewelacyjny piłkarz: