Sport.pl

Były król strzelców ekstraklasy nie żyje

W wieku 73 lat zmarł po ciężkiej chorobie Jerzy Wilim, były reprezentant Polski i król strzelców ekstraklasy.
Wilim zmarł w Niemczech, gdzie od wielu lat mieszkał. Znakomity przed laty napastnik zasłynął z wywalczenia korony króla strzelców ekstraklasy w 1964 r. Wówczas reprezentował barwy Szombierek Bytom. Tytułem najlepszego strzelca podzielił się z Józefem Gałeczką z Zagłębia Sosnowiec i Lucjanem Brychczym z Legii Warszawa, bo wszyscy strzelili po 18 goli.

Sukcesy odnosił też jako gracz Górnika Zabrze, z którym dwa razy zdobywał mistrzostwo Polski. Jego znakiem rozpoznawczym były potężne strzały głową. W sumie Wilim zdobył w ekstraklasie 99 goli. Koledzy ochrzcili go mianem "Wicherka", bo był szybki jak wiatr.

W reprezentacji Polski Wilim rozegrał osiem spotkań i strzelił cztery gole. Grał też w Holandii (Telstar) i Francji (Rennais). Karierę kończył w AKS-ie Niwka. W klubie z dzielnicy z Sosnowca grał aż do 42. roku życia. Pewnie trwałoby to dłużej, gdyby nie fatalna kontuzja. - Miałem przebite ucho, wstrząśnienie mózgu. Zabrali mnie do szpitala w Jastrzębiu. Co prawda szybko wyszedłem, ale to był już koniec mojej przygody z piłką - wspominał po latach w rozmowie z "Wyborczą".

Do piłki wrócił na chwilę jeszcze po pięćdziesiątce w regionalnym klubie z okolic Gladbeck, gdzie zamieszkał! - Ale to było takie granie dla przyjemności. W końcu żona spytała, czy nie żal mi tych starych kości i tak skończyłem karierę na dobre - tłumaczył.

Więcej o:
Komentarze (4)
Były król strzelców ekstraklasy nie żyje
Zaloguj się
 • Andrzej Wilim

  Oceniono 30 razy 30

  witam. wielkie kondolecieo dla rodziny i przyjaciol . mam takie same nazwisko jak zmarly Jerzy . sledzilem kariere Jerzegoi . Bylem Jego kibicem. Czesto pytano mnie sie czy Jerzy i jego brat to moja rodzina , wiec cieszyli sie obaj duza popularnoscia. jestem o kilka lat mlodszoy od Jerzego a miszkam w woj mazowieckim.

 • waleriando

  Oceniono 36 razy -30

  Zegnaj. ja gralem zaledwie rok czas uw juniorach i wiem jaka to harowka. Napisalem dwie kaiazki o komunizmie, ale nic o pilce noznej. Musze to nadrobic.
  "Fabryki dymu" i "Klasa robotnicza rzadzi" HUmor, satyra, dramaty PRL.
  www.polskaksiegarnianarodowa.pl i www.ksiegarniagazetypolskiej.pl
  Autor Walerian Domanski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX