Druga liga. Pasjonujący finisz sezonu, bo aż siedem klubów chce awansu!

W piłkarskiej drugiej lidze do obsadzenia są trzy miejsca premiowane awansem i czwarte dające prawo do gry w barażach. A chętnych jest aż siedem klubów, w tym firmy z wielkimi tradycjami.
Facebook? » | A może Twitter? »


Znane ligowe firmy i sezonowe rewelacje. Dumy regionów. Zaangażowanie lokalnych władz i zakładów pracy. Na ławkach zespołów trenerzy z przeszłością w ekstraklasie. W składach piłkarze z nazwiskami. Oddani kibice i wymagający sponsorzy. Finisz sezonu w drugiej lidze zapowiada się pasjonująco.

Niespodzianka goni niespodziankę, nie ma pewniaków. Zagłębie Sosnowiec nie straciło pozycji lidera nawet po serii pięciu remisów!

W gronie pretendentów do awansu jedynie Zagłębie i Energetyk ROW Rybnik posiadają stadion ze sztucznym oświetleniem, co jest jednym z wymaganych kryteriów dla pierwszoligowców. PZPN wobec beniaminków stosuje jednak taryfę ulgową. Nieoficjalnie mówi się, że kluby będą miały nawet cały sezon na odpowiednie przystosowanie swoich obiektów. Dlatego między bajki należy włożyć teorię, że niektórym klubom wcale nie pali się do awansu.

W maju rozegranych zostało dotąd pięć kolejek, czyli każdy zespół miał do zdobycia 15 punktów. Faworyci do awansu radzili sobie jednak średnio:

- Błękitni Stargard Szczeciński i Raków Częstochowa zdobyli po 9 punktów

- Energetyk ROW i Stal Stalowa Wola po 8

- MKS Kluczbork i Rozwój po 6

- Zagłębie 5

Pojęcie korzystnego terminarza w tej lidze zupełnie się nie sprawdza. Tutaj elita traci seryjnie punkty z zespołami broniącymi się przed spadkiem albo już nawet zdegradowanymi, jak Limanovia. Pod koniec sezonu okazało się, że po wycofaniu się Floty Świnoujście z pierwszej ligi w drugiej lidze także 15. lokata jest na wagę utrzymania. To dodatkowo zaostrzyło rywalizację. Padały więc sensacyjne wyniki:

Górnik Wałbrzych - MKS 2:1, Okocimski - Rozwój 3:1, Puszcza - ROW 0:0, Kotwica - St. Wola 1:0, Zagłębie - Wałbrzych 2:2, Raków - Limanovia 2:2, Limanovia - Rozwój 1:1, MKS - Kotwica 1:1, ROW - Okocimski 0:1.

Jak wygląda sytuacja u kandydatów do awansu na dwie kolejki przed metą?

Zagłębie Sosnowiec

1. miejsce, 54 pkt

Wokół drużyny ogromna presja, bo to piłkarska wizytówka całego Zagłębia. Najbardziej utytułowany klub w całej stawce: czterokrotnie był wicemistrzem kraju i zdobywcą Pucharu Polski. Po raz ostatni w ekstraklasie w 2008 roku, został zdegradowany za udział w korupcji.

Klubowi pomaga miasto, które wybuduje nowy stadion piłkarski. Na początku rundy wiosennej nastąpiła zmiana trenera. Robert Stanek zastąpił Mirosława Smyłę. Początek miał rewelacyjny, jednak ostatnich pięć remisów z rzędu nadwerężyło zaufanie także do nowego szkoleniowca. Prezes klubu Marcin Jaroszewski dwa tygodnie temu mówił "Wyborczej": - W piłce nożnej wszelkie przewidywania są bez sensu. To jest trochę tak jak z przekleństwem piłkarskich komentatorów. Oglądają mecz, wyciągają wnioski i stawiają tezę, a za chwilę... na boisku dzieje się coś zupełnie na odwrót. Nie ma więc co siedzieć nad kartką i kreślić scenariuszy.

Mecze do końca sezonu: Kotwica Kołobrzeg (wyjazd), Puszcza Niepołomice (dom)

Raków Częstochowa

2. miejsce, 54 pkt

Najsilniejszy klub w swoim mieście. Kilka sezonów w ekstraklasie, spadł z niej w 1998 roku. Firma X-KOM, sponsor strategiczny klubu, bardzo chce awansu.

Kiedy pod koniec roku trener Jerzy Brzęczek przeniósł się do Lechii Gdańsk, Raków zaangażował Radosława Mroczkowskiego, który pracował m.in. w ekstraklasie z Widzewem Łódź. - Nie pamiętam tak zaciętego sezonu. Wartość zespołów jest na podobnym poziomie, nie ma takiego, który byłby wyraźnie lepszy od pozostałych. Raków po rundzie jesiennej miał dużą stratę do lidera. Gdyby była choć połowę mniejsza, byłby dzisiaj liderem i najprawdopodobniej cieszyłby się już z awansu. Ale tak nie jest i musimy grać do końca. Czekam na te dwa mecze. Wierzę, że będziemy w nich skuteczni - mówi Mroczkowski.

Mecze do końca sezonu: Nadwiślan Góra (d), Siarka Tarnobrzeg (w)

Energetyk ROW Rybnik

3. miejsce, 53 pkt

Kolejna firma z tradycjami, bo to przecież kontynuator ROW-u Rybnik, który do końca lat 70. występował w ekstraklasie. Energetyk przed rokiem spadł z pierwszej ligi. W tym sezonie przeżywa różne chwile, ale prezes klubu Grzegorz Janik (poseł PiS) cały czas ufa młodemu szkoleniowcowi Marcinowi Prasołowi, dla którego jest to pierwsza samodzielna praca. Najbardziej znanym graczem ROW-u jest pomocnik Mariusz Muszalik, który zagrał ponad 300 meczów w ekstraklasie dla GKS-u Katowice, Odry Wodzisław, Groclinu i Piasta Gliwice.

Mecze do końca sezonu: Błękitni Stargard Szcz. (w), Limanovia (d)

Stal Stalowa Wola

4. miejsce, 53 pkt

W stolicy dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego także był już wielki futbol. W 1987 roku Stal wygrała dramatyczne baraże o ekstraklasę z Górnikiem Knurów. Po raz ostatni grała w elicie równo 20 lat temu. Pięć lat temu drużyna po raz ostatni występowała w pierwszej lidze. Gwiazdą zespołu jest Łukasz Sekulski, który strzelił dotąd w rozgrywkach 27 goli.

Przed sezonem Stal stawiała sobie za cel tylko spokojne utrzymanie, ale to się zmieniło. - Walczymy o jedno z czterech wolnych miejsc. Awansuje Zagłębie, Raków i Energetyk - twierdzi prezes Stali Mariusz Szymański. - Ta liga jest bardzo zwariowana - mówi trener Jaromir Wieprzęć.

Mecze do końca sezonu: Okocimski Brzesko (w), Błękitni (d)

Rozwój Katowice

5. miejsce, 53 pkt

Awans byłby największym sukcesem w historii Rozwoju. Klub przez wielu kibiców jest kojarzony przede wszystkim z Arkadiuszem Milikiem, jego najbardziej znanym wychowankiem. Mecze w Brynowie ogląda zwykle garstka widzów, ale działający przy kopalni Wujek klub jest dobrze zorganizowany. Zimą prezesem został Zbigniew Waśkiewicz (były sternik Górnika Zabrze), a dyrektorem sportowym Kamil Kosowski (były reprezentant Polski). W trakcie rundy wiosennej dawny supersnajper Marek Koniarek zastąpił w roli trenera Dietmara Brehmera. W składzie kilku rutyniarzy.

Na niedzielny mecz ze Zniczem Pruszków wstęp będzie wolny.

Mecze do końca sezonu: Znicz Pruszków (d), Nadwiślan (w)

MKS Kluczbork

6. miejsce, 53 pkt

MKS Kluczbork przed dwoma sezonami grał już w pierwszej lidze, a jego gwiazdą był wtedy Waldemar Sobota, reprezentant Polski. Od czasu do czasu media informują o problemach finansowych klubu, ale na boisku jakoś ich nie widać. Oczywiście pod względem popularności i potencjału numerem jeden w regionie zawsze jest Odra Opole, ale ona akurat dopiero bije się o drugą ligę.

Mecze do końca sezonu: Puszcza Niepołomice (w), Stal Mielec (d)

Błękitni Stargard Szczeciński

7. miejsce, 52 pkt

Jedyny w tym gronie zespół z północy kraju. Na drugim szczeblu rozgrywek grał już dawno temu, bo na początku lat 80. Zaliczył też epizod w sezonie 2003/04. W tym sezonie okazał się rewelacją Pucharu Polski i dopiero w dogrywce zaprzepaścił szansę na grę w finale. Stargardzianie z powodu pucharowej przygody pogubili masę ligowych punktów. Za to zyskali szacunek w piłkarskim narodzie i doświadczenie wyniesione z bojów z Lechem czy Cracovią.

Mecze do końca sezonu: Energetyk ROW (d), Stal St. Wola (w)

W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decyduje lepszy bilans bezpośrednich spotkań.

ŚLĄSK.SPORT.PL w mocno nieoficjalnej wersji. Dołącz do nas na Facebooku >>