Piłkarski raport. Stabilnie tylko w Górniku Zabrze, reszta ekip w przebudowie

Do startu kolejnego sezonu ekstraklasy zostały już tylko dwa tygodnie. Nasi ligowcy jeszcze w budowie. Najspokojniej zdecydowanie w Górniku Zabrze. 
Górnik Zabrze

W najlepszym śląskim klubie poprzedniego sezonu postawili na stabilizację. Z kadry ubyło tylko dwóch ważnych graczy. Błażej Augustyn będzie kontynuował karierę w szkockim Heart of Midlothian, a Pavels Steinbors w cypryjskim AS Nea Salamis Ammochostos. Następcę Łotysza już się udało znaleźć. Górnik postawił na doświadczonego Sebastiana Przyrowskiego, który wiosną spadł z pierwszej ligi z GKS-em Tychy. Trudno jednak go za to winić, bo Przyrowski był pewnym punktem zespołu i bronił niemal bezbłędnie.

Nowym w Zabrzu jest też Marcin Urynowicz, snajper z miejscowego Gwarka. 19-latek strzelił w zeszłym sezonie aż 73 bramki. W klubie liczą, że to piłkarz na miarę talentu Łukasza Piszczka, który też uczył się grać w piłkę w Gwarku. Piast Gliwice

Piast stracił swoją największą gwiazdę i wcale nie chodzi tu o piłkarza, a o... dyrektora Zdzisława Kręcinę, który zrezygnował z etatu w klubie. Mówi się, że ma mu to w niedalekiej przyszłości umożliwić skuteczną walkę o fotel prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

A co u piłkarzy? Zmian jest bardzo dużo. W Piaście nie zagra już Kamil Wilczek, król strzelców i najlepszy piłkarz minionego sezonu ekstraklasy. Trener Radoslav Latal podziękował też za pracę Rubenowi Jurado. Hiszpan w rewanżu wyznał, że z tak słabym szkoleniowcem jeszcze nie pracował.

Odszedł też Estończyk Konstantin Vassiljev. Lider drugiej linii Piasta zdecydował się na ofertę Jagiellonii Białystok. Są wątpliwości, czy tacy zawodnicy jak Patrik Mraz (ostatnio Górnik Łęczna), Josip Barisić (Zawisza Bydgoszcz) czy Kamil Vacek (FK Mlada Boleslav) załatają dziury w składzie zespołu?

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Pod Klimczokiem testują bez umiaru. Prezes klubu Wojciech Borecki co prawda zapewniał nas, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale coś nam podpowiada, że jednak "Górale" idą na rekord. Jest dużo i egzotycznie, że wspomnimy zawodników z Indii i Beninu. Trener Dariusz Kubicki ma już w kadrze na pewno Japończyka Kohei Kato, który grał ostatnio w Czarnogórze, i Mateusza Możdżenia z Lechii Gdańsk.

Lista pożegnań jest znacznie dłuższa, a na niej piłkarze, którzy wiele znaczyli dla Podbeskidzia: Maciej Iwański, Krzysztof Chrapek, Piotr Malinowski, Michal Pesković, Pavol Stano, Bartosz Śpiączka... Z drużyną pożegnał się też Richard Zajac, który został trenerem bramkarzy. 

Ruch Chorzów

Poza pozycją bramkarza niebiescy odczują brak kluczowych zawodników w każdej formacji. Nie będzie już goli Grzegorza Kuświka, piłek nie będą już rozgrywać Filip Starzyński i Bartłomiej Babiarz. Z powodu kontuzji kolan na przynajmniej trzy miesiące wypadł z gry stoper Michał Helik.

Ruch musi przede wszystkim załatać dziurę na środku obrony i w pomocy. To ma być zadanie dla Mateusza Cichockiego (Dolcan Ząbki), Michała Koja (Pogoń Szczecin) i Macieja Iwańskiego (Podbeskidzie).

Wygląda na to, że wiara kibiców w to, że nie będzie źle, opiera się jednak na razie przede wszystkim na trenerskim nosie i doświadczeniu trenera Waldemara Fornalika.