Futbolowa Burgundia a sprawa polska. Wkład naszych ludzi [FELIETON]

AJ Auxerre. Chyba nie ma drugiego takiego klubu w Europie gdzie tak wielki wkład w osiągnięcia i historię mieliby piłkarze z Polski i z Górnego Śląska. 
Auxerre dokładnie we wtorek obchodzi 110-lecie istnienia. Z tej okazji we Francji ogłoszono internetowe głosowanie wśród kibiców na najlepszą jedenastkę wszech czasów tego burgundzkiego klubu.

Znalazłem aż pięć polskich nazwisk wśród piłkarzy, którzy zostali nominowani. Czterech z nich ma związek z naszym regionem.

Wśród bramkarzy pojawia się Maryan (czyli Marian) Szeja. To legenda Wałbrzycha, ale warto pamiętać o jego korzeniach. Świetny zawodnik, który urodził się w Siemianowicach a karierę zaczynał w Kędzierzynie-Koźlu. Bardzo szybko opuścił Górny Śląsk i do reprezentacji trafił dzięki dobrej grze w klubach wałbrzyskich. Najlepszy mecz w reprezentacji rozegrał w 1971 roku przeciwko RFN (0:0 w Hamburgu). Niestety zmarł w tym roku.

Wśród defensywnych pomocników nominowano Waldemara Matysika. Niezwykle ucieszyła mnie ta wiadomość. To niezwykły fenomen. Grał rewelacyjnie zarówno przed poważną chorobą (choćby na mundialu w Hiszpanii), jak i po jej przezwyciężeniu. Fakt, że Matysika doceniają Francuzi za zaledwie trzy lata gry w Auxerre jest tego najlepszym dowodem. Rozmawiałem z nim wielokrotnie przy okazji pisania książki o Antonim Piechniczku i ujęła mnie cecha rzadko spotykana wśród piłkarzy: Waldemar Matysik jest AUTENTYCZNIE skromny. 

Wśród napastników dwaj kolejni byli zawodnicy Górnika Zabrze - Andrzej Szarmach i Ireneusz Jeleń. Szarmach to kolejny fenomen - w ciągu pięciu lat zdobył w lidze francuskiej prawie sto bramek. Wyczyny Jelenia, człowieka z Cieszyna, pamiętamy jeszcze z ostatnich lat. 

Dodatkowo wśród stoperów pojawia się kolejny znakomity polski piłkarz z lat 80. - Paweł Janas. Opowiadał mi niedawno, że miał ogromną satysfakcję, kiedy wybrano go we Francji najlepszym obcokrajowcem za sezon 1985/86 a przecież grali tam wtedy piłkarze tego pokroju co Jorge Burruchaga czy Safet Susić...

Głosowanie jest internetowe więc wiadomo, że przewagę mają piłkarze, których pamięta przede wszystkim młode pokolenie. Konkurencja jest ogromna. Na przykład wśród napastników oprócz Polaków startują choćby Djibrill Cisse czy Eric Cantona. Jak myślicie, który z tych dwóch Francuzów jest oceniany wyżej? Zdziwilibyście się...Głosować może na stronie www.lyonne.fr. Yonne to francuski departament położony w Burgundii. Prefekturą Yonne jest właśnie czterdziestotysięczne Auxerre.