Hanower - AWD Arena

Historia hanowerskiego stadionu sięga roku 1954. Wtedy to kosztem 2 mln marek powstał Niedersachsenstadion mieszczący 86 tys. widzów! Początkowo rozgrywano na nim zawody lekkoatletyczne, a w 1959r. przenieśli się tutaj piłkarze Hannoveru 96. Obiekt był także sceną muzyczną, na której kiedyś cztery koncerty w ciągu czterech dni! zagrał sam Phill Collins.
Plany budowy Niedersachsenstadion powstały już w 1951r. Ambitne projekty zakładały, że w stolicy Dolnej Saksonii powstanie stadion z prawdziwego zdarzenia - na 86 tys. miejsc. Kiedy w 1954r. budowa dobiegła końca okazało się, że owszem obiekt może pomieścić ponad 80 tys. osób, ale miejsc siedzących jest zaledwie 2 tys! Tak czy inaczej pięć lat później na Niedersachsenstadion wprowadziła się miejscowy klub piłkarski - Hannover 96, którego barw broni dziś Polak Dariusz Żuraw. Hanowerski obiekt był areną mundialu w 1974r. (w II rundzie Brazylia wygrała tu z NRD i Argentyną) i mistrzostw Europy w 1988r.

W związku z przyznaniem Niemcom po raz drugi mistrzostw świata stadion musiał zostać zmodernizowany. Prace rozpoczęto w marcu 2003r. od wyburzenia najbardziej wysłużonej Trybuny Północnej. Później zajęto się dachem, który wzmocniono (waży teraz ponad 2,500 ton) i pokryto specjalnym materiałem tekstylnym, który przepuszcza promienie słoneczne, niezbędne dla utrzymania właściwej kondycji nawierzchni boiska.

Z kolei stare, wysłużone, 70-metrowe pylony stojące w rogach i oświetlające Niedersachsenstadion zostały wyburzone, a za oświetlenie (o mocy 1,500 luksów) odpowiada teraz nowoczesny system wmontowany w dach stadionu. Kibice, którzy odwiedzą obiekt w Hanowerze i w czasie meczu przeoczą najciekawsze momenty będą mogli skorzystać z dwóch telebimów (o powierzchni 41 metrów kw.).

Adres: Clausewitzstrasse 2, 30175 Hanower

Wymiary boiska: 110 m x 70 m

Miejsca siedzące: 39,297

Lokalizacja: 3 km od dworca głównego, 15 km od lotniska

Internet: AWD ArenaDojazd w Hanowerze

Tramwaj: z centrum linie: 3, 7, lub 9, przystanek Waterloo

Samochód: autostrada A2, zjazd Hannover-Herrenhausen

Usługi realizuje firma GVH, która obsługuje tramwaje, autobusy i metro. Jednorazowy bilet kosztuje, w zależności od długości trasy 1,20 - 3,20 euro. Bilet całodzienny to wydatek rzędu 3,60 - 6 euro. Można również zakupić bilet jednodniowy dla grupy do pięciu osób w cenie 7,20 - 12 euro.

Źródło: "Mundial 2006 - Przewodnik dla kibica", Wydawnictwo Pascal