Chorwacja - rywal dla Polski niepokonany

Dla Chorwatów mundial w Niemczech będzie trzecim z rzędu. W 1998 r. byli rewelacją turnieju i zajęli trzecie miejsce. W 2002 r. nie udało im się wyjść z grupy - lepsi okazali się Meksykanie i Włosi.
Chorwacja to obecnie 23. zespół rankingu FIFA (Polska jest 29.). W eliminacjach do mistrzostw świata zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie, wyprzedzając drugą Szwecję lepszym stosunkiem bezpośrednich spotkań - Chorwaci dwukrotnie wygrali z zespołem "Trzech Koron" 1:0. W sumie odnieśli siedem zwycięstw i mieli trzy remisy, nie przegrali żadnego meczu. Zdobyli 21 bramek, stracili zaledwie pięć.

Najlepszymi strzelcami Chorwatów w drodze na mundial byli Dado Prszo z Glasgow Rangers i Darijo Srna z Szachtara Donieck (po pięć goli). Oprócz nich największymi gwiazdami są bracia Robert i Niko Kovaczowie (zawodnicy Juventusu Turyn i Herthy Berlin), Dario Szimić (Milan) oraz najskuteczniejsi w tegorocznych sparingach Ivan Klasnić (Werder Brema) i Marko Babić (Bayer Leverkusen). W składzie zespołu trenera Zlatko Kranjczara znalazł się też jego syn Niko, co w Chorwacji wzbudziło wiele kontrowersji. Grający w Hajduku Split młody Kranjczar ma być zdaniem ojca liderem pomocy.

Polska zagra z Chorwacją po raz czwarty. W dotychczasowych trzech spotkaniach towarzyskich (wszystkie rozegrano w Chorwacji) biało-czerwoni raz zremisowali, a dwukrotnie zeszli z boiska pokonani. Bilans bramkowy to 6:2 dla dzisiejszych rywali piłkarzy Pawła Janasa.

Ostatnie mecze Chorwacji

28.05. Chorwacja - Iran 2:2(1:1): Prszo (32.), Babić (90., karny)

23.05. Austria - Chorwacja 1:4 (1:2): Klasnić (11., 35.), Babić (55.), Balaban (69.)

01.03. Chorwacja - Argentyna 3:2 (1:2): Klasnić (3.), Srna (52.), Szimić (92.)