Sport.pl

Top 10: Lista sędziowskich kontrowersji

Im ważniejsze mecze, tym bardziej kontrowersyjne decyzje podejmują sędziowie. Oto lista dziesięciu największych.
Luis Medina Cantalejo (Hiszpania)

W meczu Australia - Włochy (0:1) wyrzucił z boiska Marco Materazziego po faulu, który zasługiwał tylko na żółtą kartkę. W 93. min podyktował rzut karny dla Włochów. Mocno kontrowersyjnego. Czy leżący Lucas Neill rzeczywiście przyczynił się do upadku Fabio Grosso? Wszyscy mają duże wątpliwości, oprócz włoskich kibiców.

Walentin Iwanow (Rosja)

Dał 20 kartek w meczu Holandia - Portugalia (0:1), w którym było ledwie 19 fauli. Wyrzucił z boiska po dwóch piłkarzy obu drużyn, ale nie dał czerwonej kartki Luisowi Figo za uderzenie w twarz Marka van Bommela. Nie ukarał też Simao Sabrosy za kopnięcie w twarz bramkarza Holandii Edwina van der Sara.

Graham Poll (Anglia)

W meczu Australia - Chorwacja (2:2) nie wyrzucił z boiska Josipa Simunicia po drugiej żółtej kartce (zrobił to dopiero po trzeciej kartce po końcu meczu). Zakończył spotkanie, gdy piłka wpadała do bramki Chorwacji. Nie podyktował dwóch rzutów karnych dla Australii (jeden za faul Simunicia na Viduce, drugi za zagranie piłki ręką Stjepana Tomasa).

Carlos Amarilla (Paragwaj)

W meczu Tunezja - Ukraina nie podyktował rzutu karnego dla afrykańskiego zespołu za zagranie piłki ręką Andrija Woronina. Podyktował za to "jedenastkę" dla Ukrainy, po tym jak teatralnie przewrócił się w polu karnym rywali Andrij Szewczenko. Ukraina wygrała 1:0 i awansowała do II rundy.

Horacio Elizondo (Argentyna)

W meczu Szwajcaria - Korea Płd. (2:0) sędzia uznał gola dla Szwajcarów zdobytego ze spalonego (co sygnalizował asystent arbitra) przez Alexandra Frei'a.

Jorge Larrionda (Urugwaj)

W meczu Togo - Francja (0:2) nie uznał prawidłowo zdobytej bramki przez Davida Trezegueta.

Benito Archiunda (Meksyk)

W meczu Korea Płd. - Francja (1:1) nie uznał prawidłowo zdobytej bramki Patricka Vieiry. Piłka przekroczyła linię bramkową, ale sędzia tego zauważył.

Markus Merk (Niemcy)

Podyktował bardzo kontrowersyjny rzut karny dla Ghany w meczu z USA (2:1). Uznał, że Oguchi Onyewu faulował Razak Pimponga. Faulu raczej nie było.

Essam Abd El Fatah (Egipt)

Uznał gola dla Japonii w meczu z Australią (1:3), który padł po ewidentnym faulu na bramkarzu Marku Schwarzerze. Po meczu arbiter przeprosił Australijczyków.

Massimo Bussaca (Szwajcaria)

Podyktował kontrowersyjny rzut karny dla Hiszpanii w meczu z Ukrainą (4:0) i usunął z boiska za wątpliwy faul Władysława Waszczuka.

Uwaga: To lista sędziowskich kontrowersji, a nie wpadek.

Najgorszym sędzią mundialu był...