Sport.pl

Leo Beenhakker - sylwetka

Holender urodził się 2 sierpnia 1942 r. w Rotterdamie. Jako piłkarz grywał w amatorskich klubach - Tediro Rotterdam, Xerxes Rotterdam oraz Zwart Witt '28. W karierze trenerskiej prowadził m.in. Ajax Amsterdam, Feyenoord Rotterdam i Real Madryt. Pracował też w Szwajcarii, Meksyku, Turcji. W Feyenoordzie przez trzy sezony był szkoleniowcem Jerzego Dudka.

Dwukrotnie prowadził reprezentację Holandii, za każdym razem tymczasowo. W eliminacjach przed mundialem w Meksyku (1986 r.) zastąpił chorego Rinusa Michelsa. Pod jego wodzą Holandia zajęła drugie miejsce w grupie i o awans zagrała w barażu z Belgią. Po porażce 0:1 w pierwszym meczu, Holandia prowadziła 2:0 w rewanżu. Korzystnego wyniku nie udało się jednak utrzymać. Porażka 1:2 promowała Belgię, dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.

Po raz drugi trenerem Holandii został w przeddzień mundialu we Włoszech w 1990 r., gdy na wniosek piłkarzy stracił stanowisko Thijs Libregts. Mistrzowie Europy nie wygrali jednak meczu - w grupie zremisowali z Egiptem, Anglią i Irlandią, a w 1/8 finału przegrali 1:2 z Niemcami. Od razu po mistrzostwach Beenhakkera zastąpił Michels.

Trzecie podejście do międzynarodowego futbolu Holender wykonał pod koniec 1993 r. Został selekcjonerem Arabii Saudyjskiej, która miała już wówczas zapewnione miejsce na mistrzostwach świata w 1994 r. Wygrał i zremisował z Chinami, przegrał i zremisował z Kolumbią. Został zwolniony po trzech miesiącach, bo podobno nie gwarantował osiągnięcia dobrego rezultatu na mistrzostwach. Arabowie w USA wygrali z Belgią i Marokiem i awansowali do 1/8 finału, gdzie odpadli ze Szwecją.

Od maja 2005 r. Beenhakker prowadził Trynidad i Tobago. Największe sukcesy to wygrane 2:1 z Meksykiem i 1:0 z Bahrajnem w barażach do mistrzostw świata oraz bezbramkowy remis ze Szwecją na mundialu.

Prywatnie wielki miłośnik cygar. Często powtarza, że futbol już go męczy. W 2004 na kilka miesięcy wziął rozbrat z piłką nożną. Powrócił do niej, obejmując w kwietniu 2005 roku reprezentację Trynidadu i Tobago. - Futbol jest jak narkotyk, po kilku miesiącach bezczynności znów do siebie przyciąga - mówił w wywiadzie z maju zeszłego roku.

Bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek wiadomości pozapiłkarskie o życiu Beenhakkera. Holenderski trener bardzo dba o swoją prywatność. Gdy w czerwcu 2006 r. zapytano go o to, czy przyjąłby stanowisko selekcjonera reprezentacji Anglii, odpowiedział: - Nigdy w życiu. Kocham swoją pracę, kocham piłkę nożną i poświęcam jej dziewięćdziesiąt procent swojego życia. Pozostałe dziesięć procent rezerwuję na życie osobiste, a trener reprezentacji Anglii takiej możliwości nie ma. Jest pod stałą kontrolą mediów. Ja bym czegoś takiego nie zaakceptował - stwierdził.

Dodał, że świetnie rozumie Luiza Felipe Scolariego, który odrzucił propozycję angielskiej federacji właśnie ze względu na wścibstwo brytyjskich mediów. - Nie interesuje mnie, że ludzi ciekawi to co robię w tych dziesięciu procent czasu, który mam na swoje prywatne sprawy - powiedział Holender.

Sukcesy

- mistrzostwo Holandii 1980 i 1990 z Ajaksem Amsterdam

- mistrzostwo Holandii 1999 i Superpuchar Holandii 2000 z Feyenoordem Rotterdam

- mistrzostwo Hiszpanii 1987, 1988 i 1989 oraz Puchar Hiszpanii 1989 z Realem Madryt

- 1/8 finału mistrzostw świata 1990 z reprezentacją Holandii

- awans do mistrzostw świata 2006 i start w tym turnieju z reprezentacją Trynidadu i Tobago