Zidane może stracić Złotą Piłkę

FIFA rozważa odebranie Zinedine'owi Zidane'owi Złotej Piłki, którą został nagrodzony jako najlepszy zawodnik niemieckiego mundialu, mówił włoskim gazetom prezydent federacji Sepp Blatter.
Zidane został ogłoszony najlepszym graczem turnieju w poniedziałek rano, dzień po finale mistrzostw, w którym został wyrzucony z boiska za uderzenie głową włoskiego obrońcy, Marco Materazziego. Francja przegrała w finale z Włochami - po dogrywce był remis 1:1, w karnych Azzurri wygrali 5:3.

FIFA wszczęła śledztwo w sprawie zajścia pomiędzy Zidanem i Materazzim. Kapitan Fracuzów twierdził, że zareagował na obelgi, którymi obrzucał go obrońca Interu Mediolan i zapowiedział, że w środę wieczorem we francuskiej telewizji opowie swoją wersję wydarzeń.

Blatter stwierdził, że przed podjęciem decyzji w sprawie Złotej Piłki chce zapoznać się z wynikami śledztwa. - To nie FIFA decyduje o wyborze najlepszego zawodnika turnieju - powiedział włoskiej gazecie "La Repubblica". - Z drugiej strony, komitet wykonawczy FIFA ma obowiązek interweniować w przypadkach poważnego naruszenia etyki sportowej. Dlatego poleciłem komisji dyscyplinarnej, aby przeprowadziła śledztwo, które wyjaśni co się stało.

Piłkarza mundialu wybierają dziennikarze spośród dziesięciu nominowanych przez FIFA. Głosować mogli do północy w dzień finału, większość jednak oddała głosy wcześniej.

Prezydent FIFA powiedział, że atak Zidane'a na Materazziego był dla niego osobistym szokiem. - Znam Zidane'a kilka lat i uważam za wspaniałą osobowość - powiedział Blatter. - Podziwiam jego podejście do życia, skromność i oddanie rodzinie. Jego zachowanie było wielkim ciosem, zarówno dla mnie osobiście, jak również dla całej idei fair play.

Czy Zinedine Zidane powinien stracić Złotą Piłkę dla najlepszego gracza mundialu?