Materazzi przesłuchany przez FIFA

Obrońca reprezentacji Włoch, Marco Materazzi został przesłuchany przez komitet dyscyplinarny FIFA w związku z wydarzeniami z finału mistrzostw świata w Niemczech, kiedy kapitan reprezentacji Francji, Zinedine Zidane, uderzył Materazziego i został wyrzucony z boiska.
Przesłuchanie Włocha przyspieszono, aby nie musiał przerywać zaplanowanych na przyszły tydzień wakacji. Pierwotnie komisja chciała przesłuchać obu zawodników w przyszłym tygodniu. Materazzi stawił się w siedzibie FIFA w Zurychu, aby przedstawić swoją wersję wydarzeń. Po zakończeniu przesłuchania obrońca Interu nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Andreas Herren, rzecznik FIFA nie chciał ujawnić szczegółów przesłuchania, nie powiedział też, czy federacja rozważa ukaranie Materazziego za słowne prowokowanie Zidane'a. Herren stwierdził jedynie, że wyniki śledztwa zostaną ujawnione 20 lipca.

Federacja w czwartek ogłosiła, że w ramach śledztwa wyjaśniającego wydarzenia z meczu finałowego mundialu wezwała na przesłuchanie obu zaangażowanych zawodników. Zidane ma przedstawić we wtorek 18 lipca pisemne oświadczenie, którego kopię miał następnie otrzymać Materazzi. Federacja postanowiła jednak wysłuchać Włocha już w piątek.

Zidane został usunięty z boiska na dziesięć minut przed końcem dogrywki finału mistrzostw świata po tym, jak uderzył Materazziego głową w klatkę piersiową. W środę wieczorem we francuskiej telewizji wyznał, że Włoch sprowokował go obraźliwymi słowami pod adresem matki i siostry kapitana Francuzów. Mecz miał być pożegananiem Zidane'a, który jeszcze przed mundialem ogłosił zakończenie kariery.

Zidane w 7. minucie meczu zdobył dla Francji bramkę z rzutu karnego, dwanaście minut później Materazzi wyrównał. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, w rzutach karnych Włosi pokonali Francję 5:3, a jedną z "jedenastek" pewnie wykorzystał Materazzi.

Czy Materazzi powinien zostać ukarany przez FIFA za prowokowanie Zidane'a?