Scuderia Toro Rosso

Nazwa zespołu: Scuderia Toro Rosso

Główny sponsor: Red Bull

Kraj: Włochy

Siedziba: Faenza (Włochy)

Założyciel zespołu: Franz Tost

Kierowcy: Sebastien Buemi

Oficjalna strona: www.scuderiatororosso.com

STRUKTURA ORGANIZACYJNA:

Szef zespołu: Franz Tost (współwłaściciel Gerhard Berger)

Dyrektor Techniczny: Giorgio Ascanelli

Główny Projektant: Alex Hitzinger

Dyrektor ds. Aerodynamiki: Red Bull Technology

Dyrektor ds. Silników: Ferrari

STATYSTYKI:

Mistrzostwa konstruktorów: 0

Mistrzostwa kierowców: 0

Liczba wyścigów: 69

Liczba zwycięstw: 1

Zdobyte punkty: 55

Liczba Pole Position: 1

Zespół Toro Rosso powstał pod koniec 2005 r., gdy Red Bull wykupił włoski team Minardi. Minardi startowało w Formule 1 od 1985 r. i choć było jedną z najsłabszych ekip, miaóo wielu sympatyków. Przez lata dzięki niewielkiej włoskiej stajni w Formule 1 debiutowało wielu uznanych i utytułowanych zawodników. Pierwsze kroki w F1 za sterami bolidu Minardi czynił chociażby dwukrotny mistrz świata Fernando Alonso.

Najlepszy w historii teamu był jak dotąd 2008 rok, kiedy Toro Rosso pokonało w rankingu konstruktorów nawet swój zespół-matkę - Red Bulla. Obie ekipy używały niemal identycznych nadwozi zaprojektowanych przez słynnego Adriana Neweya, ale włoska stajnia posiadała przewagę w postaci mocniejszego silnika Ferrari. Ponadto samochód wyjątkowo dobrze sprawował się na mokrym torze, z czego doskonale korzystał Sebastian Vettel. Podczas Grand Prix Włoch młody Niemiec odniósł sensacyjne zwycięstwo w bolidzie, który był spadkobiercą tradycji Minardi.

Sezon 2009 zakończył na ostatnim miejscu w klasyfikacji konstruktorów. W ekipie jeździł natomiast kolejny utalentowany i młody kierowca, który może w przyszłości stać się gwiazdą - Sebastien Buemi.