Sport.pl

Skandal w Wilnie. Wykopią Legię z Pucharów?

Bandyci w barwach Legii zdemolowali stadion w Wilnie i nie pozwolili dokończyć meczu z Vetrą w Pucharze Intertoto. Warszawski klub zostanie ukarany finansowo, prawdopodobnie też wyrzucony z europejskich pucharów.
WSTYD! - Relacja na żywo Z Czuba

- Zadbamy, żeby żaden z bandytów, których zidentyfikujemy, już nigdy nie wszedł na stadion - mówi "Gazecie" prezes Leszek Miklas. - To skandal, jakiego jeszcze nie widziałem.

Już przed meczem bandyci starli się z policjantami, którzy wycofali się ze stadionu. W trakcie meczu wokół boiska ustawiona była tylko garstka porządkowych. Bandyci przeszkadzali w grze, przekraczali ogrodzenie, wykopywali piłkę. To, że Legia w pierwszej połowie prezentowała się beznadziejnie i przegrywała 0:2 ze słabym rywalem, jeszcze ich rozjuszyło.

W przerwie bandyci zamaskowani kapturami i szalikami w barwach Legii opanowali stadion, wdarli się na boisko. Policja wróciła na stadion i zaczęła się regularna bitwa. Bandyci rzucali kamieniami, kawałkami ogrodzenia. Policjanci użyli gazów łzawiących, po kilkunastu minutach usuwając hordę za bramy stadionu. Bandyci, uciekając, przewrócili bramkę. Meczu już nie dokończono. Legia, która poprzez Puchar Intertoto chciała awansować do poważniejszych europejskich rozgrywek, jakimi jest Puchar UEFA, pewnie zostanie wykluczona.

Legia co rok startuje w pucharach, co rok też płaci wysokie kary finansowe za wybryki chuliganów. Od czasu pamiętnego skandalu z nożem rzuconym przez pijanego bandytę z Krakowa w głowę Dina Baggio to, co w niedzielę zdarzyło się w Wilnie, było największą aferą z udziałem polskich "kibiców". - Za kibiców swojej drużyny odpowiada klub. Legia na pewno będzie ukarana bardziej niż Litwini - mówi prezes PZPN Michał Listkiewicz, przedstawiciel komisji UEFA ds. europejskich pucharów. - Wszystko zależy od tego, co napisze delegat UEFA. Wynik zostanie zweryfikowany na 3:0 dla Vetry. Rewanż, jeśli w ogóle do niego dojdzie, zostanie rozegrany 300 km poza Warszawą albo przy pustych trybunach. Wszystko skończy się gigantyczną karą, jeśli nawet nie wykluczeniem z pucharów. Tym bardziej że UEFA od lat ma kłopoty z kibicami Legii. Kiedyś pokazywali nam film szkoleniowy o "zadymach". Jako przykład pokazano mecz Utrecht - Legia i głupio mi było, gdy 52 przedstawicieli państw całej Europy patrzyło, jak Holendrzy biją się z Polakami.

- Od TVP i TVN dostaniemy wszystkie materiały, które zostały nakręcone. Twarze wielu bandytów było doskonale widać i zapewniam, że wyeliminujemy ich ze sportu, bo oni go niszczą. Na każdą decyzję UEFA jesteśmy przygotowani, tym bardziej że to recydywa naszych tzw. kibiców - mówi prezes Miklas. - Nie pamiętam meczu w Europie, po którym nie płacilibyśmy kary. W ubiegłym roku kara wyniosła 180 tys. zł. Jestem zszokowany, że ludzie z cywilizowanego kraju mogą tak się zachowywać. To dzicz, nie umie żyć w normalnym społeczeństwie. I nie ma prawa pojawić się na naszym stadionie. Litwini nie byli przygotowani na przyjęcie jakichkolwiek kibiców, ale to żadne usprawiedliwienie.

30 chuliganów zatrzymanych

Litewska policja zatrzymała 30 polskich uczestników awantur na stadionie w Wilnie. Kilku policjantów zostało lekko rannych - poinformował sekretarz Litewskiego Klubu dziennikarzy Sportowych Gintaras Nenartavicius.

- Organizatorzy nie byli przygotowani na ekscesy chuliganów. Tego dnia trwał w stolicy festiwal pieśni, z udziałem 40 tysięcy osób, a do pilnowania porządku na stadionie skierowano tylko stu policjantów, którzy nie byli w stanie zapanować nad rozwydrzonymi kibicami. Dopiero kiedy do akcji weszli policjanci na koniach i użyto broni gładkolufowej, zapanował porządek. Wcześniej, przed meczem, w Wilnie dochodziło do zakłócenia porządku przez grupy kibiców. Niektórzy z nich nie chcieli płacić rachunków w restauracjach i barach - powiedział G. Nenartavicius.