Sport.pl

Kubica na torze w Warszawie

Przyjedź na Bemowo i koniecznie włóż w uszy zatyczki. Formuła 1 wylądowała w Warszawie
Jak dojechać, jak spędzić czas

Plan i atrakcje Pit Lane Parku

Po raz pierwszy Pit-Lane Park - pomysł zespołu BMW Sauber na przybliżenie kibicom wyścigów - jest w Polsce. Przez trzy dni - od piątku do niedzieli - zespół Roberta Kubicy pokazuje na lotnisku Bemowo, na czym polega Formuła 1.

Pit-Lane to serce Formuły 1. W alejce dojazdowej do garaży i w samych garażach 11 zespołów Formuły 1 decyduje się, kto wygra wyścig. To tu montuje się bolidy, tak aby były jak najszybsze na tym konkretnym torze, to tu tankuje się i zmienia opony w 7 sekund, to tu - na murze oddzielającym pit-lane od toru - jest stanowisko dowodzenia każdego zespołu z zestawem komputerów najnowszej generacji, z łącznością, z systemem GPS.

Można zobaczyć bolidy, garaże, można: rywalizować w zmienianiu opon, zobaczyć, jak tankuje się bolid, ścigać się po torze supernowoczesnym symulatorem. Dowiedzieć się, jak skomplikowanym sportem jest Formuła 1. I jak szybkie potrafią być te maszynki do produkowania szybkości. W samym środku parku powstał bowiem 90-metrowy tor. I nawet na tej krótkiej prostej bolidy potrafią przyspieszyć tak, że może stanąć serce. W piątek na torze zobaczyć można było Kubicę, pojawią się na nim też inni kierowcy zespołu BMW.

- W boksach można wszystkiego dotknąć - silników, kół, tarcz hamulcowych, można usiąść w bolidzie, zaliczyć okrążenia na symulatorze, zrobić sobie zdjęcie w kombinezonie itd. - zapewnia partner Kubicy z zespołu BMW Sauber Nick Heidfeld. - A gdy bolidy krążą po torze, widzowie mogą podziwiać akcję z jeszcze mniejszej odległości niż w Monte Carlo. Zawrócić można jedynie, kręcąc bączka. Na prawdziwym torze zostało to zabronione - mówi Heidfeld.

Jednocześnie w parku może przebywać 1,2 tys. osób. Z doświadczeń Szanghaju, Kuala Lumpur, Montrealu, Nürburgringu i innych miast wynika, że kibice spędzają w parku 1-1,5 godz. Ruchem kieruje więc agencja ochrony.

Gdzie:

Autodrom Automobilklubu Polski (Bemowo), ul. Powstańców Śląskich 127. Wejście i wjazd od Piastów Śląskich, parking dla 3 tys. samochodów, opłata 10 zł. Bezpłatne autobusy z pl. Wilsona i z Dworca Centralnego przez wszystkie trzy dni trwania imprezy.

Kiedy:

Piątek, 17 sierpnia: 10.30-18
Sobota, 18 sierpnia: 10-22
Niedziela, 19 sierpnia: 10-16
Wstęp wolny

"/> Zbigniew Boniek zdradza kulisy pożegnania Piszczka: Piłkarze dogadali się ze Słoweńcami [SEKCJA PIŁKARSKA #29]