Stadion Narodowy na błoniach obok Stadionu X-lecia

- Stadion Narodowy stanie na błoniach warszawskich obok Stadionu X-lecia - ogłosiła na konferencji prasowej minister sportu Elżbieta Jakubiak.


Stadion na 55 tys. miejsc stanie nie na miejscu starego Stadionu X-lecia, ale tuż obok - na błoniach obok stacji kolejowej Warszawa Stadion. - Taką decyzję podjęliśmy po miesiącu pracy z architektami i konstruktorami, którzy mają doświadczenie w budowaniu obiektów sportowych - wyjaśniła pani minister.

Stadion ma kosztować około 1 mld złotych, a rząd będzie współuczestniczył finansowo w tym przedsięwzięciu. W budżecie państwa na 2008 rok na ten cel ma być przeznaczone 60 mln zł

Tymczasem w środku starego Stadionu X-lecia powstanie hala sportowa (będzie częścią Narodowego Centrum Sportu) docelowo mająca pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. "Trybuny" (spróchniałe ławki) molocha mają zostać wyburzone stać się terenami zieleni, które w przyszłości mogłyby służyć mieszkańcom stolicy za jedną z "oaz" wypoczynku.

Pomysł wybudowania nowego obiektu na błoniach i wzniesienia hali sportowej wewnątrz starego stadionu jest autorstwem Wojciecha Zabłockiego.

Rozmowa z pomysłodawcą obiektów

Konferencję prasową otworzył premier Jarosław Kaczyński, który stwierdził: - To już się zaczęło. Zaczęło się bo znamy miejsce budowy Stadionu Narodowego. Później głos zabrała Elżbieta Jakubiak.

- W połowie 2011 roku zobowiązaliśmy się wobec UEFA do oddania czterech gotowych stadionów. Tylko lokalizacja stadionu na błoniach umożliwia oddanie stadionu w terminie - przekonywała minister sportu.

- Kluczowe dla lokalizacji stadionu były odpowiedzi na dwa pytania: czy można było zbudować stadion na miejscu stadionu X-lecia, i czy błonia są wystarczająco rozległe na zbudowanie tam stadionu. Na oba pytania odpowiedź była pozytywna, ale tak jak powiedziałam, zdecydowało kryterium wykonalności - stwierdziła minister.

Jak dodała pani minister, stadionowi zostanie nadane imię "Wielkiego Polaka, lub Wielkiego Warszawiaka". - Zachęcam już w tej chwili do myślenia nad nazwiskiem patrona - powiedziała Jakubiak.

Firma architektoniczna, która wykona całe przedsięwzięcie ma zostać wyłoniona do listopada.

Kupcy z dawnego Jarmarku Europa mają do 30 września opuścić koronę stadionu. Nowe targowisko dla nich ma powstać przy ul. Radzymińskiej. - Do końca września przejmiemy koronę i jeden dojazd, będzie tam się mieściło zaplecze budowy - poinformowała pani minister.