Kubica najszybszy na gładkich oponach

Robert Kubica osiągnął najlepszy czas podczas trzeciego dnia testów w Jerez. Polak po raz pierwszy jeździł bolidem Formuły 1 z gładkimi, szybszymi oponami - tzw. slickami. Z tych samych gum korzystał Michael Schumacher, ale pomagający Ferrari Niemiec był o 0,73 sekundy wolniejszy od Kubicy.
Zespoły F1 testują w Jerez gładkie opony, bo niewykluczone, że slicki wrócą do Formuły 1 od sezonu 2009. Gładkie opony mają dużo lepszą przyczepność na suchym torze, więc pozwalają na szybszą jazdę niż gumy rowkowane, które Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) wprowadziła w 1998 roku, żeby uczynić wyścigi F1 bezpieczniejszymi.

Kubica na slickach ścigał się przez całe życie w niższych seriach. W czwartkowych jazdach wykorzystał umiejętność odpowiedniego wyczucia inaczej zachowującego się bolidu - najszybsze z 87 okrążeń zakończył czasem 1.19,157 minuty. Drugi był Lewis Hamilton (McLaren, rowkowane opony) - 1.19,331. Trzeci czas wykręcił Felipe Massa (Ferrari, rowkowane) - 1.19,333.

Pozostali kierowcy z najszybszej dziesiątki jeździli na slickach. Wśród nich był siedmiokrotny mistrz świata Michael Schumacher, który karierę zakończył ponad rok temu, ale pomaga Ferrari w testach, bo ma doświadczenie w jeździe bez kontroli trakcji (będzie zakazana w 2008 roku).