Sport.pl

Alonso w Renault

Fernando Alonso podpisał kontrakt z Renault, gdzie ma zarabiać 50 mln dolarów rocznie. Drugim kierowcą francuskiego zespołu będzie w przyszłym sezonie Nelson Piquet jr.
Informacje hiszpańskiej prasy Alonso potwierdził na swojej stronie internetowej - Hiszpan napisał, że będzie zawodnikiem Renault w przyszłym sezonie.

26-letni Alonso wraca do Renault po roku przerwy - wcześniej jeździł we francuskim zespole w latach 2002-2006. W dwóch ostatnich sezonach tego okresu zdobywał mistrzostwo świata - w 2005 roku został najmłodszym mistrzem w historii F1.

Właśnie po zdobyciu pierwszego tytułu Alonso podpisał umowę z McLarenem, ale ta obowiązywała dopiero od początku tego roku. Przejście do brytyjskiego zespołu okazało się jednak pomyłką Alonso - Hiszpan oczekiwał statusu pierwszego kierowcy, tymczasem musiał rywalizować z debiutantem Lewisem Hamiltonem, który od pierwszego wyścigu stał się ulubieńcem zespołu i całej Wielkiej Brytanii. Nieudany sezon McLarena stał pod znakiem awantur między Alonso i Hamiltonem, a zakończył się słynną aferą szpiegowską. Rozwiązanie trzyletniej umowy Hiszpana przed czasem opłaciło się i zespołowi, i kierowcy.

Teraz Alonso zabezpieczył się dokładnie. Hiszpańska prasa podaje, że podpisał z Renault dwuletnią umowę wartą 100 mln dolarów, inne media informują, że to kontrakt trzyletni za blisko 150 mln. Jeśli te sumy odpowiadają prawdzie, to z pensją 50 mln rocznie Alonso będzie zarabiał tylko o milion mniej od mistrza świata Kimiego Raikkonena (Ferrari).

Hiszpan zastrzegł sobie ponoć w umowie, że może odejść z Renault po najbliższym sezonie (Ferrari?), a obowiązki wobec sponsorów ograniczone zostaną do minimum. Alonso będzie miał także status pierwszego kierowcy.

Co osiągnie Alonso w Renault w najbliższym sezonie?