Sport.pl

Winni Calciopoli pójdą do więzienia?

W sobotę w Neapolu odbędzie się wstępne przesłuchanie w sprawie wytoczenia sprawy karnej 37 osobom zamieszanym w skandal z ustawianiem meczów w Serie A
W zeszłorocznym wyroku powołany specjalnie w tym celu trybunał sportowy odebrał Juventusowi tytuły mistrzów Włoch za sezony 2004/05 i 05/06 oraz zdegradował "Starą Damę" do Serie B za próby wyznaczania przychylnych Juventusowi sędziów na mecze w sezonie 04/05. Kary punktowe poniosły także inne kluby Serie A - Milan, Fiorentina, Lazio i Reggina oraz drugoligowe Arezzo. Afera, popularnie zwana "Calciopoli", to największy skandal korupcyjny we Włoszech od pamiętnego "czarnego totka" na początku lat 80-tych.

Były dyrektor generalny Juventusu Luciano Moggi został ukarany pięcioletnim zakazem działania w futbolu, ukarano również sędziów, dyrektorów klubów i byłych działaczy Włoskiej Federacji Piłki Nożnej (FIGC).

Teraz jednak sprawcom grożą znacznie poważniejsze sankcje. Dwóch prokuratorów z Neapolu zdecydowało, iż dokonane przez Moggiego i spółkę czyny upoważniają do wytoczenia im procesu kryminalnego. Szalejące na punkcie piłki Włochy być może znów przeżyją ból znany z zeszłego sezonu, o tyle mniejszy, że tym razem nie zostaną ukarane kluby.

Najbardziej zagrożony jest Moggi, który w razie wytoczenia procesu i skazania może znaleźć się w więzieniu. Wśród głównych oskarżonych znajdują się także prezesi Lazio - Claudio Lotito oraz Fiorentiny (honorowy) - Diego della Valle, a także dyrektor sportowy Milanu Adriano Galliani.

Przesłuchania i sam proces mogą potrwać miesiącami, ale już w czwartek poruszenie wywołała wiadomość z kierownictwa Serie A. Władze ligi stwierdziły, iż w razie skazania oskarżonych w procesie kryminalnym mogłyby dochodzić od nich odszkodowania ze względu na straty poniesione wskutek afery.

Degradacja niewiele zaszkodziła Juventusowi, który po zaledwie jednym sezonie spędzonym w Serie B awansował z powrotem do ekstraklasy, zachował część czołowych zawodników oraz nie stracił zbyt wielu wiernych kibiców.