Sport.pl

Polka Li Qian - z Chin przez Tarnobrzeg do finału TOP 12

Debiutująca w prestiżowym turnieju Europa Top 12 we Frankfurcie polska tenisistka Li Qian przegrała tylko z aktualną mistrzynią Europy. W finale uległa broniącej tytułu Li Jiao z Holandii 3:4.
W drodze do finału 22-letnia Li Qian pokonała europejskie gwiazdy, między innymi brązową medalistkę mistrzostw świata Chorwatkę Tamarę Boros.

Europejskie turnieje Top 12 traktowane są bardzo prestiżowo. Zawodnicy z Europy przez cały sezon pracują na ranking, aby zagrać w turnieju. Jak na tenis stołowy premia jest niemała - na zwycięzców czeka aż 7,5 tys. euro.

Li Qian jest pierwszą w historii polską reprezentantką występującą w tych rozgrywkach i zarazem jedną z najmłodszych uczestniczek. We Frankfurcie była rozstawiona z piątką dzięki 25. pozycji w rankingu światowym.

Pochodząca z Chin Li pokonała w grupie bez straty seta wyżej rozstawioną Boros i Węgierkę Pota, natomiast w ćwierćfinale 4:2 wygrała z Węgierką Toth.

W meczu o finał Li spotkała się z Białorusinką Pawłowicz, której bardzo obawiał się trener Zbigniew Nęcek.

- Byle nie Białorusinka - powtarzał szkoleniowiec przed losowaniem ćwierćfinałów. Na Li nie było jednak mocnych. Zagrała bez najmniejszej presji i oddała rywalce tylko dwa pierwsze sety.

- W finale zabrakło mi sił - mówiła na konferencji Li Qian. - Li Jiao jest bardzo wymagającą przeciwniczką i świetnie gra przeciw obronie (takim stylem gra Qian) i w siódmym secie już nie miałam czym się jej przeciwstawić. Ale ogromnie się cieszę z tego występu, bo ani przez chwilę nie myślałam, że mogę tak daleko zajść - dodała.

Li Qian przyjechała do Polski po raz pierwszy pięć lat temu. Związała się z tarnobrzeskim klubem KTS Wisan Forbet. Widząc jej talent, szkoleniowiec KTS Zbigniew Nęcek po niespełna dwóch sezonach zaczął starania o polskie obywatelstwo. Li już jako nastolatka decydowała o sile swojej drużyny, z którą sięgała po kolejne tytuły drużynowego mistrza Polski. Jeszcze przed uzyskaniem paszportu Li Qian zdążyła wygrać w 2006 roku zawody cyklu Pro Tour (odpowiednik Pucharu Świata) w Warszawie i kilka turniejów U21 tej samej serii.

W październiku 2007 roku otrzymała polskie obywatelstwo, a po udanych międzynarodowych występach na jesieni jako pierwsza w historii polska reprezentantka zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Grudzień zakończyła na drugim miejscu w wielkim finale U21 w Pekinie. Nowy rok rozpoczęła od równie mocnego akcentu - przed dwoma tygodniami dotarła do półfinału Pro Tour w Słowenii.

Kwalifikacje:

Li Qian - Boros (Chorwacja) 4:0 (10, 6, 4, 5); Li - Pota (Węgry) 4:0 (7, 2, 9, 5);

ćwierćfinał:

Li - Toth (Węgry) 4:2 (-8, -8, 7, 10, 5, 9);

półfinał:

Li - Pawłowicz (Białoruś) 4:2 (-7, -7, 8, 5, 6, 7);

finał:

Li - Li Jiao (Holandia) 3:4 (-7, -3, 6, 4, -6, 4, -5).