Puchar UEFA: Zwycięstwo Anderlechtu, 90 minut Wasilewskiego

W środę po kilkutygodniowej przerwie ruszył Puchar UEFA. W pierwszych spotkaniach 1/16 finału swoje mecze wygrały m.in. Zenit Sankt Petersburg, Everton, Werder Brema i Anderlecht Bruksela. 90 minut w meczu tego ostatniego zespołu z Bordeaux (2:1) rozegrał Marcin Wasilewski. To jedyny Polak, który w środę wybiegł w podstawowym składzie swojej drużyny.
Zespoły Polaków grały ze zmiennym szczęściem. Swoje spotkanie zremisował klub Arkadiusza Malarza, który w meczu Panathinaikosu Ateny zasiadł na ławce rezerwowych. Porażki natomiast doznał klub innego naszego golkipera, Pawła Kieszka. Jego Sporting Braga uległ zdecydowanie lepiej dysponowanym piłkarzom Werderu 3:0 a niekwestionowanym bohaterem meczu został Tim Wiese, bramkarz gospodarzy, który obronił aż dwa rzuty karne. Z kolei Marcin Wasilewski wybiegł w podstawowym składzie Anderlechtu a jego zespół rzutem na taśmę pokonał Bordeaux 2;1. W ostatniej minucie meczu gola na wagę zwycięstwa zdobył Belg Mpenza.

Dużą niespodzianką jest porażka piłkarzy Villarreal, którzy w Sankt Petersburgu musieli uznać wyższość gospodarzy i po golu Pawła Pogrebniaka w 63. minucie przegrali 0:1. W spotkaniu Olympique Marsylia ze Spartakiem Moskwa do przerwy mieliśmy bezbramkowy remis. Po przerwie jednak Francuzi zdecydowanie podkręcili tempo i w ciągu niespełna 20 minut strzelili rywalom trzy bramki. Niemal pewni awansu do kolejnej fazy rozgrywek mogą być już zawodnicy Evertonu, który wygrali 2:0 w Bergen.

Spotkania rewanżowe zostaną rozegrane 21 lutego.

Wyniki meczów 1/16 finału:

Zenit Sankt Petersburg - Villarreal CF 1:0 (0:0): Pogrebniak (63.)

Galatasaray Stambuł - Bayer Leverkusen 0:0

AEK Ateny - Getafe CF 1:1 (0:0): Blanco (90.+4) - de la Red (86.).

Brann Bergen - Everton 0:2 (0:0): Osman (59.), Anichebe (88.)

Werder Brema - Sporting Braga 3:0 (2:0): Naldo (5.), Jensen (27.), Almeida (90.+5-karny)

Anderlecht - Bordeaux 2:1 (0:0): Polak (79.), Mpenza (90.+5) - Jussie (69.).

Olympique Marsylia - Spartak Moskwa 3:0 (0:0): Cheyrou (62.), Taiwo (68.), Niang (79.).

PSV Eindhoven - Helsingborg 2:0 (2:0): Simons (7.), Lazovic (33.)

Glasgow Rangeres - Panathinaikos Ateny 0:0

Sporting Lizbona - FC Basel 2:0 (2:0): Vukcevic (8., 58.)