Sport.pl

Historyczny bieg Justyny Kowalczyk

W sobotę, w Falun polska biegaczka po raz pierwszy w życiu pobiegnie w czerwonej koszulce liderki Pucharu Świata na dystansach. - Oby nie ostatni - mówi Polka. Relacja z biegu łączonego na 15 km w Eurosporcie o 12
- To był jeden z moich celów na ten sezon, choć przez moment być liderką - mówi "Gazecie" czwarta w klasyfikacji generalnej PŚ Justyna Kowalczyk i dodaje, że za wcześniej mówić, czy uda się utrzymać pierwsze miejsce do końca sezonu i zdobyć małą Kryształową Kulę (jest jeszcze klasyfikacja sprintów).

- Różnice są minimalne, jeden słabszy start i wszystko się odwróci. Jasne, że spoglądam w klasyfikację generalną, ale patrzę nie tylko na zawodniczki przede mną, ale i na te za mną. Teraz nikt nie odpuści, do końca sezonu zostało osiem startów i każda z dziewczyn pójdzie na całość.

Bieg w Falun rozpocznie się startem masowym. Zawodniczki pokonają 7,5 km techniką klasyczną (pętla pięciokilometrowa plus 2,5), później szybko zmienią narty na te do biegu techniką dowolną i pokonają dwie pętle po 3750 m każda. - Trasy są idealnie przygotowane - opowiada Kowalczyk. - Jest wietrznie, temperatura jest dodatnia, ale na trasach jest kilkadziesiąt centymetrów sztucznego śniegu. Szwedzi starają się o MŚ w 2013 roku i pokazują, że bardzo im na tym zależy.

Dwa lata temu, po brązowym medalu na igrzyskach w Turynie, Kowalczyk była w Falun czwarta w biegu łączonym. Rok temu zajęła 21. lokatę. Faworytki są niezmienne - cała czołówka PŚ. - Na trasy wraca Julia Czepałowa - opowiada Kowalczyk. - Jak startuje w PŚ, znaczy, że jest gotowa. A jak jest gotowa, znaczy, że dojdzie jeszcze jedna mocna konkurentka. Smarowanie, jak zawsze, będzie miało znaczenie. W zacienionych miejscach trasa jest zlodowaciała, twarda, a tam, gdzie słońce dociera, jest miękko. Dla każdej warunki będą jednakowe, więc nie ma co się zastanawiać, trzeba lecieć.

Klasyfikacja generalna PŚ po 23 z 31 zawodów:

1. Virpi Kuitunen (Finlandia)979 pkt
2. Charlotte Kalla (Szwecja)890
3. Astrid Jacobsen(Norwegia) 870
4. Justyna Kowalczyk809
5. Arianna Folis(Włochy) 763
6. Petra Majdic(Słowenia) 656
Klasyfikacja PŚ na dystansach:

1. Kowalczyk443
2. Jacobsen432
3. Walentyna Szewczenko (Ukraina)391
4. Kuitunen371
5. Kalla364.