Fruwając pod koszem: And the Oscar goes to...

Ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się po napisaniu tego felietonu, więc nie wiemy, czy Katyń wygrał. Możemy za to przyznać swoje własne fruwające Oscary.
Zasady są proste - pod uwagę bierzemy tylko filmy sportowe*, czyli dzieła banalne i kiczowate, ze wzruszającym do łez zakończeniem, w którym główny bohater, wieczny looser, w ostatniej sekundzie decydującego pojedynku zdobywa zwycięskie punkty.

Najlepszy film sportowy

Nominacje: "Hoosiers", "Karate Kid"," Miracle" (Cud w Lake Placid)," Pole marzeń" oraz "Rocky".

Zwycięzca: "Rocky"

Klasyk gatunku. Jedyny film sportowy doceniony przez Akademię - trzy statuetki (1977) za film, montaż i reżyserię. Pokonał m.in. "Sieć", "Wszystkich ludzi prezydenta" oraz (sic!) "Taksówkarza". Wszystko jest jak trzeba. Moralnym zwycięzcą pojedynku Dawida z Goliatem jest Balboa, jest podstarzały trener (Burgess Meredith), prawdziwy kumpel (Burt Young) i serce ukochanej (Talia Shire), jest i czarny charakter (Carl Weathers). Żaden film sportowy nie miał tylu kontynuacji, a większość z nich (wyjątkiem jest "Rocky V") - trzyma poziom.Najlepsza rola męska w filmie sportowym

Nominacje: Kurt Russell -" Miracle", Denzel Washington -" He Got Game", Russell Crowe - "Cinderella Man", Gene Hackman - "Hoosiers", Popcorn Deelites -" Niepokonany Seabiscuit"

Zwycięzca: Popcorn Deelites za rolę tytułową w "Niepokonany Seabiscuit"

Wielcy trenerzy (hokejowy Russell i koszykarski Hackman) i wielcy zawodnicy (baseballista Costner i bokser Crowe) przegrywają z malutkim koniem, ale założymy się, że żaden z nich nie potrafiłby go zagrać. Popcorn to jeden z dziesięciu aktorów, którzy wcielili się w rolę uroczego konia wyścigowego, który zawładnął amerykańskimi sercami w latach 30. To on występował w kluczowych dla dramaturgii filmu scenach wychodzenia z bramek startowych oraz samych wyścigów, i to jemu należy się splendor, a nie niejakiemu Rich In Dallas, który dziś dużo częściej pojawia się w końskich czasopismach jako gwiazda filmu, mimo że wcielał się w tytułowego bohatera głównie podczas scen snu.

Najlepsza rola kobieca w filmie sportowym

Nominacje: Geena Davis - "Jej własna liga", Renee Zellwegger - "Jerry Maguire", Renee Zellwegger - "Cinderella Man", Susan Sarandon - "Bull Durham", Talia Shire - "Rocky"

Zwycięzca: Talia Shire za role Adrian w filmie "Rocky"

Ciekawe, ale bohaterami większości filmów sportowych są mężczyźni. Kobiety występują tutaj zazwyczaj nie jako sportsmenki, choć np. kariery Marion Jones, Flo Jo, Martiny Navratilovej czy Jarmili Kratochvilovej to gotowe materiały na scenariusz. Tymczasem w klasycznym filmie sportowym główna rola kobieca oznacza rolę tej trzeciej - jest sportowiec, jest dyscyplina sportowa i jest ona. Talia Shire przebiła dwukrotnie nominowaną Zellwegger nie tylko dlatego, że była świetna i że wytrzymała tyle odcinków (Stallone odwiedza jej grób dopiero w zeszłorocznym "Rocky Balboa"), ale przede wszystkim za pomeczowe wrzaski Balboy EEEEJDRIEEEN!, uznane za najlepszy cytat w historii filmu sportowego.

Najlepsza drugoplanowa rola męska w filmie sportowym

Nominacje: Paul Giamatti - "Cinderella Man", Lance Armstrong / Chuck Norris / David Hasselhof - "Dodgeball", Cuba Gooding Jr. - "Jerry Maguire", Noriyuki Pat Morita - "Karate Kid", Dolph Lundgren - "Rocky IV".

Zwycięzca: Cuba Gooding jr. za rolę Roda Tidwella w "Jerrym Maguire"

Jeśli kobieta jest w filmie sportowym tą trzecią, to tym czwartym bywa staruszek trener (Morita), menedżer lub kumpel (Giamatti) albo czarny charakter (Lundgren). Pomimo wybitnych epizodów Armstronga, Hasselhofa i Norrisa w jedynym w historii filmie o grze w zbijaka, wybraliśmy "Show me the Money". Twórcy Jerry'ego Maguire odwrócili klasyczne role - wątek sportowy i sportowiec znaleźli się na drugim planie, ale to Gooding kradnie Tomowi Cruise'owi wszystkie sceny, w których się pojawia.

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca w filmie sportowym

Nominacje: NRDowska drużyna olimpijska - "Top Secret!", Missi Pyle -" Dodgeball", Madonna - "Ich własna liga", Rosie Perez -" Biali nie potrafią skakać", Keira Knightley - "Bend it Like Beckham"

Zwycięzca: Missi Pyle za rolę Fran Stalinofskivitchdavitovichsky w "Dodgeballu"

Keira Knightley zagrała w "Bend it Like Beckham" przed "Piratami z Karaibów" i przed "Królem Arturem". Pewnie dostałaby naszą nagrodę, gdyby nie klasyczna metamorfoza Missi Pyle w "Dodgeballu". Zły, obleśny, antykobiecy, brutalny kobieton zamienia się na koniec w zakochane wrażliwe, urocze, szlachetne dziewczę.

Pozostałe wyróżnienia:

Najlepsza reżyseria

Nominacje: Ron Howard - "Cinderella Man", John Lasseter - "Auta", Martin Scorsese za "Kolor pieniędzy", John G. Avildsen - "Rocky", Hugh Hudson - "Rydwany ognia",

Zwycięzca: Hugh Hudson za "Rydwany ognia"

Najlepszy scenariusz oryginalny

Nominacje: "Bull Durham", "Hoosiers", "Miracle", "Rocky", "Rydwany ognia"

Zwycięzca: "Hoosiers"

Najlepszy scenariusz adaptowany

Nominacje: "Cinderella Man", "Ich własna liga", "Kolor pieniędzy", "Niepokonany Seabiscuit", "Pole marzeń"

Zwycięzca: "Pole marzeń"

Najlepsza muzyka

Nominacje: Randy Newman / "Auta", Jerry Goldsmith /"Hoosiers", James Horner / "Pole marzeń", Bill Conti / "Rocky", Vangelis / "Rydwany ognia"

Zwycięzca: Vangelis za "Rydwany ognia"

Najlepsze zdjęcia

Zwycięzca: "Rydwany ognia"

Najlepsze kostiumy

Zwycięzca: "Zebra z klasą" (za kostium zebry)

Najlepszy montaż

Zwycięzca: "Rydwany ognia"

Najlepsza scenografia

Zwycięzca: "Obłędny rycerz" (Knight's Tale)

Najlepsza charakteryzacja

Zwycięzca: "Dodgeball" (za charakteryzację Fran Stalinofskivitchdavitovichsky)

Najlepsza piosenka

Zwycięzca: Survivor "Eye of the Tiger" w "Rocky"

Najlepszy dźwięk

Zwycięzca: "Niepokonany Seabiscuit"

Najlepsze efekty dźwiękowe

Zwycięzca: "Pole marzeń"

Najlepsze efekty specjalne

Zwycięzca: Space Jam - "Kosmiczny mecz"

Najlepszy film animowany

Zwycięzca: Cars - "Auta"

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Zwycięzca: "Piłkarski poker" (innych filmów sportowych nieanglojęzycznych nie znamy)

Najlepszy dokument

Zwycięzca: "Hoop Dreams"

Lifetime Achievement Award: Kevin Costner

Żaden aktor hollywoodzki nie zagrał w tylu filmach sportowych i nie uprawiał w kinie tylu dyscyplin. Baseballista w "Polu marzeń", "Bull Durham" i "Z miłości do gry", golfista w "Tin Cup", kolarz w "American Flyers". Wyróżnienie dla Stallone'a za sześciu "Rockych", "Ucieczkę do zwycięstwa" oraz "Over the Top".PS Rozwinięcie naszych typów można zobaczyć na naszym blogu Supergigant.blox.pl

* Z uwagi na przyjętą definicję do zestawienia nie załapały się wybitne filmy obyczajowe ze sportowcami w rolach głównych (np." Wściekły byk" czy "Za wszelką cenę").

Kronika towarzyska

Kontuzjowany Greg Oden z Portland Trail Blazers znowu na ustach całej NBA. Zafundował sobie właśnie na głowie fryzurę w kształcie afro tomahawka. "Masz miliony dolarów, nudzi ci się i musisz przesiedzieć cały sezon" - skomentował to Charles Barkley. Fryzurę Odena można podziwiać na naszym blogu

Menedżer Cleveland Cavaliers, Danny Ferry, zadzwonił do władz NBA z informacją o 11-osobowym transferze, w którym Cavaliers pozyskali Bena Wallace'a i Wally'ego Szczerbiaka, w czwartek o 13.59. Ostateczny termin zawierania transakcji upływał o 14.

Ciekawostki

Podczas wydarzeń i imprez związanych z Meczem Gwiazd w Nowym Orleanie aresztowano 98 osób. W zeszłym roku w Las Vegas - 392, czyli dokładnie cztery razy więcej. Ciekawe, prawda?

Tako rzecze Shaq

- Jesteśmy przystojniejsi - czym się różni bostońska wielka trójka (Garnett, Allen, Pierce) od tej z Phoenix (Steve Nash, Amare Stoudemire i Shaq).

Złota myśl

"Najważniejsze, że nie zrobiliśmy kroku wstecz. Że nic nie zepsuliśmy. Że nie zrobiliśmy nic takiego, co za 3-4 lata mogłoby nas zniszczyć" - Isiah Thomas tłumaczy, dlaczego w tym roku nie handlował. Czyżby czegoś się wreszcie nauczył? "Nasza liczba zwycięstw nie koresponduje z tym, co teraz powiem, więc macie prawo się ze mną nie zgadzać, ale święcie wierzę, że zmierzamy we właściwym kierunku". Hm, chyba jednak niczego.