Sport.pl

Nowe stroje Lechii Gdańsk

W trzech kompletach strojów grać będą piłkarze Lechii Gdańsk w rundzie wiosennej. Na rozgrywki ligowe przygotowano stroje zielone i białe, a na Puchar Polski koszulki w pasy
Prezentacja strojów odbyła się w salonie piłkarskim Red Box, a w roli modeli wystąpili piłkarze Lechii: Paweł Buzała, Krzysztof Brede oraz Robert Hirsz. Nowe stroje firmy Jako różnią się nieco od tych, w jakich gdańszczanie występowali w rundzie jesiennej. Do łask wracają koszulki w biało-zielone poziome pasy (do tego białe spodenki i biało-zielone getry).

- Ten wzór najlepiej sprzedaje się w klubowym sklepiku i jest wśród kibiców popularny. Dlatego zdecydowaliśmy, że w rundzie wiosennej nasz zespół wróci do pasiaków, ale będziemy w nich grali tylko w Pucharze Polski - tłumaczy dyrektor klubu Błażej Jenek.

Dlaczego nie w lidze? Z dwóch powodów. Po pierwsze, obok pasiaków klub musiałby zgłosić do rozgrywek drugi komplet strojów, w którym koszulki musiałyby mieć inny kolor, np. czarny. Taki eksperyment miał już miejsce w przeszłości i nie spotkał się z pozytywnym odzewem kibiców. Po drugie, według nowych przepisów, przy tego typu strojach pod wszystkimi nadrukami, a więc numerami, reklamami itp. musiałyby występować specjalne aple, czyli tło. Jenek: - To oszpeciłoby koszulki, pasy byłyby niewidoczne. W Pucharze Polski takich obostrzeń nie ma, dlatego w nim zagramy w pasiakach. Będą to minimum dwa mecze [w ćwierćfinale Lechia zagra z Legią Warszawa - red.], ale liczymy na sześć. Po zdobyciu Pucharu Polski jest przecież jeszcze mecz o Superpuchar.

W lidze Lechia grać będzie w dwóch kompletach strojów: zielone koszulki - białe spodenki - zielone getry oraz białe koszulki - zielone spodenki - białe getry. Zielone koszulki będą miały inny odcień niż w rundzie jesiennej.

- Wówczas kilka klubów ubieranych przez Jako grało w niemal identycznych strojach. A my jesteśmy przecież Lechia Gdańsk, a nie np. GKS Jastrzębie. Teraz będziemy się odróżniać od reszty zespołów - tłumaczy prezes klubu Maciej Turnowiecki.

Na strojach, oprócz logo sponsorów (Energa SA, Saur Neptun Gdańsk, Balta Spedycja Morska SA, Red Box Soccer.com oraz Fashion House), logo Miasta Gdańska oraz adresów internetowych www.gdansk.pl i www.lechia.pl, pojawi się również hasło "105 lat Lechii w Polsce i futbolu w Gdańsku."

- W ten sposób chcemy uczcić dwa niezwykle ważne wydarzenia, które miały miejsce w 1903 r. - wyjaśnia Turnowiecki.

Jedno to powstanie pierwszego klubu piłkarskiego w Gdańsku. Klub Piłkarski Gdańsk (Fussballclub Danzig) rozgrywał swoje mecze we Wrzeszczu na boisku przy Michaelsweg St. (dzisiejsza ul. Traugutta), a w 1905 r. przeniósł się do innej części Gdańska, gdzie Dolny Wrzeszcz graniczy z... Letnicą. Tam już niedługo powstać ma Baltic Arena, gdzie w przyszłości grać będzie Lechia. Po ponad 100 latach historia może więc zatoczyć koło.

Także w 1903 r., tyle że we Lwowie, powstał klub piłkarski Lechia (pierwszy w historii zespół utworzony przez Polaków na ziemiach polskich). Zespół występował w biało-zielonych strojach i w okresie międzywojennym występował w I lidze. W ostatnich dniach II wojny światowej zawodnicy Lechii uciekli z Lwowa i po krótkim pobycie na Górnym Śląsku przybyli do Gdańska, gdzie reaktywowali biało-zieloną Lechię.

- W związku z tymi rocznicami planujemy zorganizować piłkarskie święto, m.in. atrakcyjny turniej - podkreśla Turnowiecki.