Sport.pl

Lechia - Legia w w Pucharze Polski

Legia 12 razy zdobywała Puchar Polski najwięcej ze wszystkich polskich zespołów, po raz ostatni jednak aż 11 lat temu. Lechia po to trofeum sięgnęła raz, w 1983 roku.
Legia będzie po raz 35. grała w ćwierćfinale Pucharu Polski, biało-zieloni do tej fazy rozgrywek dotarli po raz piąty. W Pucharze Polski Lechia z Legią zagra po raz trzeci. W 1955 roku oba zespoły spotkały się w finale w Warszawie. Legia nie dała wówczas szans Lechii, wygrywając 5:0. Po raz drugi los skojarzył te zespoły ze sobą 20 lat później. 23 sierpnia 1975 roku w 1/16 finału w Gdańsku padł remis 1:1. Prowadzenie dla Legii zdobył Kazimierz Deyna, wyrównał Tomasz Korynt. Losy awansu rozstrzygnęły rzuty karne, decydującej jedenastki nie wykorzystał Korynt, strzelając w poprzeczkę.

Od tamtego czasu obie drużyny spotykały się w latach 80. w I lidze. Lechia grała w niej cztery sezony, biało-zielonym ani razu nie udało się jednak pokonać Legii, pięciokrotnie górą byli piłkarze ze stolicy, trzy razy padł remis. Po raz ostatni do pojedynków z Legią doszło 11 lat temu. Lechia grała wtedy w ekstraklasie jako Lechia-Olimpia. W pierwszym meczu w Gdańsku zwyciężyła Legia 3:1, a w zespole gości grał wtedy obecny dyrektor sportowy Lechii Radosław Michalski. Jedną z bramek dla legionistów strzelił z rzutu karnego Adam Fedoruk. Jego syn Adrian jest obecnie piłkarzem Lechii, nie znalazł się jednak w kadrze zespołu, który pojechał na mecz w Warszawie.

Bramkę dla Lechii w tamtym meczu strzelił Emmanuel Tetteh i jest ostatnim gdańskim zawodnikiem, który pokonał bramkarza Legii w meczu o stawkę. W rewanżu Legia rozgromiła bowiem Lechię-Olimpię 4:0 (trzy gole strzelił były piłkarz Lechii Marcin Mięciel). Tamto spotkanie pamięta obecny trener bramkarzy biało-zielonych Dariusz Gładyś, który w 24 minucie zastąpił Piotra Wojdygę.