Trzy krótkie brązowe medale

Paweł Korzeniowski zdobył brązowy medal na 200 m st. motylkowym na mistrzostwach świata na 25-metrowym basenie. Mateusz Sawrymowicz też był trzeci - na 1500 m
Finał na 1500 m zakończył się tak jak przed miesiącem w mistrzostwach Europy na długim basenie. Tam również na Rosjanina Jurija Priłukowa nie było mocnych, a Anglik David Davies był poza zasięgiem Sawrymowicza - mistrza świata na olimpijskim basenie z 2007 roku. Przemysław Stańczyk był szósty. Wygląda na to, że na razie to stabilny układ sił przed fascynującym wyścigiem olimpijskim, gdzie do tej trójki dojdzie as nad asami Grant Hackett i zapewne któryś z Amerykanów: Larsen Jensen, Robert Margalis lub Erik Vendt.

Korzeniowski, wicemistrz Europy z Debreczyna z grudnia 2007, w Manchesterze przegrał z Nowozelandczykiem Mossem Burmesterem i Nikołajem Skorcowem z Rosji. Popłynął w czasie 1.52,25, co jest odległe od jego rekordu Polski z mistrzostw Europy w Trieście w 2005 roku. Polak po 50 m był czwarty, po 100 m trzeci, po 150 m płynął tuż za zwycięzcą. Kiedy wydawało się, że Korzeniowski zaatakuje, zaatakował Skworcow, który ostatnie 50 m popłynął o ponad sekundę szybciej niż Polak.

Kilka minut przed Korzeniowskim w finale prestiżowego wyścigu na 50 m stylem dowolnym Agata Korc był szósta, z czasem zaledwie 0,06 s gorszym od rekordu Polski. Podczas sobotniego półfinału Korc popłynęła jeszcze szybciej, ale do rekordu Polski zabrakło zaledwie 0,02 s. Sprinterka trenowana na Florydzie przez byłego szkoleniowca Bartka Kizierowskiego Mike'a Bottoma startowała razem z Marleen Velduis, która pobiła rekord świata, i jej rodaczką Hinkelien Schreuder, która popłynęła niewiele wolniej.

Były to najlepsze wyniki polskiej reprezentacji w Manchesterze. Do Wielkiej Brytanii popłynęła 11-osobowa pływaków - głównie bez dochodzącej do formy Otylii Jędrzejczak, która w tym czasie trenowała w Warszawie. Polacy rzadko startują w mistrzostwach świata, nie było ich podczas ostatniej takiej imprezy w Japonii, więc trudno określić formę, w jakiej jest reprezentacja na 117 dni przed ceremonią otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie.