Sport.pl

Adamek wszech wag

Tomasz Adamek mistrzem świata wagi ciężkiej? Dlaczego nie. Co nie udało się Andrzejowi Gołocie, może się udać właśnie jemu
Po metodycznym rozbiciu w sobotę króla nokautu O'Neila Bella Polak spotka się ze Steve'em Cunninghamem w walce o tytuł mistrza świata wagi juniorciężkiej. Pojedynek ma się odbyć do 29 września.

Waga juniorciężka jest osobliwym tworem, który powstał dopiero na początku lat 80. Od niższej kategorii dzieli ją teraz aż 11 kg. Ale pięściarza, który zechce walczyć idealnie w górnym limicie wagi juniorciężkiej, dzieli tylko włos od kategorii ciężkiej. A ile prestiżu obydwie kategorie dzieli? Całe niebo. W kategorii wszechwag są większe pieniądze, większa sława, ale też i większe ryzyko.

Zabawmy się w kalkulator.

Adamek ważył podczas pojedynku z Bellem ok. 92-93 kg, czyli w limicie kategorii ciężkiej. Jeśli jego naturalna waga to teraz 94 kg, z łatwością może osiągnąć 100 kg, czyli optymalną masę do odnoszenia sukcesów. Potrzebna odpowiednia dieta i specjalistyczny trening siłowy.

Spójrzmy na królujących w wadze ciężkiej pięściarzy. Jeszcze niedawno byli to Rusłan Czagajew, Sułtan Ibragimow, Evander Holyfield, John Ruiz, Chris Byrd, Michael Moorer.

Czagajew jako amator zdobył najwyższe nagrody i tytuły, jako jedyny dwa razy pokonał legendarnego Felixa Savona. Przed pokonaniem na zawodowym ringu 150-kilowego giganta Nikołaja Wałujewa ważył 103 kg.

Sułtan Ibragimow w dniu pojedynku z Evanderem Holyfieldem o mistrzostwo świata wersji WBO osiągnął 99 kg. Jego przeciwnik, legendarny Evander Holyfield - 95! Czyli tyle, ile waży Adamek w chwili, gdy czytasz ten artykuł! W najsłynniejszej walce w historii boksu Holyfield - Mike Tyson II obaj ważyli po 98 kg.

Przed latami 90. tylko 11 mistrzów świata wagi ciężkiej ważyło ponad 98 kg. Muhammad Ali miał tylko 93 kg, gdy w 1965 roku znokautował w pierwszej rundzie wielkiego Sonny'ego Listona? Historyczni wielcy mistrzowie Joe Louis, Rocky Marciano byli niscy i lekcy.

Adamek ma 187 cm wzrostu. Tyle samo co wymienieni lub więcej.

Wielka walka Adamka: "Król Nokautu" uciekł przed nim z ringu

Są oczywiście, a raczej byli, w wadze ciężkiej zawodnicy, którzy wyglądają na bokserów nie do pokonania. Lennox Lewis dysponował wszystkim, czego trzeba do sukcesów: zaczął wcześnie, miał talent, piękną kartę w boksie amatorskim i warunki fizyczne oraz psychikę, dzięki którym dominował w ringu nad przeciwnikami. Podobne cechy mają bracia Kliczko. Gigantycznego potencjału fizycznego i technicznego nie wykorzystał Gołota. Samuel Peter jest fizycznie bardzo mocny - gdy trafia, przewróciłby drzewo. Nowy potencjalny mistrz Alosza Powietkin też waży około 100 kg.

Kto jeszcze? Nikt.

Przechodzący z niższych kategorii pięściarze nie dysponują zwykle nokautującym ciosem, ale nadrabiają ruchliwością i szybkością. Roy Jones Jr, zdobywając tytuł mistrza świata wagi ciężkiej, ważył 87 kg.

- Tomek powalczy w lipcu pewnie w USA z kimś mniej znanym, do września zdobędzie mistrzostwo świata IBF z Cunninghamem i jeśli będą odpowiednie pieniądze, pomyślimy o unifikacji tytułu (czyli walka z mistrzem świata WBA i WBC) - mówi Ziggi Rozalski, doradca Adamka. - A potem niech wskoczy do wagi ciężkiej. Ma 32 lata, nie ma na co czekać. Junior ciężka to najgorsza waga pod słońcem - tłumaczy Rozalski.

Na początek chętnie przygotowałby Adamkowi przeciwnika - niedużego, o znanym nazwisku pięściarza wagi ciężkiej. Rozalski myślał o Byrdzie, ale to leworęczny pięściarz, a Adamek przegrał z leworęcznym Chadem Dawsonem i miał olbrzymie kłopoty z leworęcznymi pięściarzami, mimo że byli przeraźliwie słabi. Jeden położył go nawet na deski.

Tymczasem wśród kieszonkowych mistrzów najwyższej kategorii jest duży odsetek mańkutów. Są nimi: Czagajew, Ibragimow, Moorer i Byrd.

- Tak, Byrd na początek jest za trudny. Znajdziemy kogoś innego. Na razie rozmawiałem z Holyfieldem, ale on chce za dużo pieniędzy - kończy Rozalski.

Czy Adamek znów będzie mistrzem świata?