Sport.pl

Lechia: Nie chcemy rasistów

W związku z powtarzającymi się wśród części kibiców rasistowskimi zachowaniami, przedstawiciele klubu Lechia Gdańsk wydali oświadczenie, w którym zapowiadają twardą walkę z nietolerancją.
Lechia walczy o powrót do ekstraklasy po 20 latach. Jest coraz bliżej awansu, na który od kilku lat pracują działacze, trenerzy, piłkarze i kibice, bez których nie byłoby odrodzonej Lechii. Wysiłek ten może jednak zniweczyć część pseudokibiców, którzy zarówno podczas meczów na Traugutta, jak i wyjazdowych, obrażają czarnoskórych piłkarzy wydając odgłosy przypominające małpy. PZPN, zgodnie z wytycznymi FIFA i UEFA, walczy z wszelakimi przejawami rasizmu i nietolerancji na piłkarskich stadionach. Lechii, jeśli nie nastąpi radykalna poprawa, grożą surowe kary, które przeszkodzić mogą zespołowi w osiągnięciu celu, jakim jest Orange Ekstraklasa. Lechia i jej piłkarze oraz kibice biorą udział w akcjach charytatywnych, prowadzone są akcje marketingowe, a wizerunek klubu staje się coraz lepszy. Zarząd klubu, trenerzy i piłkarze nic chcą, aby grupka ludzi psuła obraz klubu, dlatego rozpoczynają walkę z przejawami rasizmu. Rozpocznie się ona już podczas najbliższego meczu z Podbeskidziem.Oświadczenie zarządu, trenerów i piłkarzy Lechii

Błędem byłoby kierować te słowa do wszystkich kibiców Lechii. Znakomita ich większość potrafi stworzyć doskonałą atmosferę na stadionie, w życiu codziennym wystawia klubowi również jak najlepszą opinię. Słowa te kierujemy do nielicznej, ale jak pokazał czas opiniotwórczej grupy osób, które swoją chorą ideologię stawiają ponad miłością i przywiązaniem do klubu. Lechia prowadzi i prowadziła szeroko zakrojone działania edukacyjne, wielokrotnie rozmawiała i sugerowała na spotkaniach z kibicami, że różnego rodzaju zachowania, które nie mają nic wspólnego z tolerancją, mogą doprowadzić nas donikąd. Nasze apele nie dotarły do wszystkich i dzięki marginalnej grupie ludzi czarny scenariusz jest w tej chwili bliżej niż może się wydawać. Wszystko to dziwi w kontekście kar, jakie mogą spaść na klub. Niestety, nawet szkoda nie jest w stanie powstrzymać niektórych przed głupotą.

Klub Lechia Gdańsk przestaje prosić i apelować. Nie możemy sobie pozwolić, aby, delikatnie mówiąc, nieprzemyślane działania grupy osób zniweczyły trud wieloletniego planu budowania Lechii, którego jednym z głównych etapów jest awans do ekstraklasy. Cel jest już niemal na wyciągnięcie ręki, ale może się okazać, że jest niemożliwy do wykonania. Wśród kar przewidzianych za rasistowskie zachowania jest bowiem możliwość odjęcia punktów...

W związku z powyższym Lechia Gdańsk podejmuje szereg działań mających na celu likwidację podobnych zjawisk podczas meczów biało-zielonych:

* Nakładamy zakaz wyjazdu kibiców na spotkanie z Pelikanem Łowicz (jesteśmy przeciwni odpowiedzialności zbiorowej, z drugiej strony chcemy, aby wszyscy poczuli się odpowiedzialni za tolerowanie zjawiska).

* Podczas meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała piłkarze Lechii, na znak protestu, wyjdą na murawę z dziesięciominutowym opóźnieniem.

* Klub w letnim okienku transferowym będzie intensywnie poszukiwał wartościowego gracza o ciemnym kolorze skóry. Wierzymy, że przełamie on sposób myślenia niektórych osób podobnie jak uczynił to grający swego czasu przy Traugutta Emmanuel Tetteh. Ten ostatni stał się wtedy ulubieńcem gdańskiej publiczności.

* Z kibicami zamierza porozmawiać również Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

* Wystąpiliśmy z prośbą o konsultacje do stowarzyszenia "Nigdy Więcej", z którym swego czasu skutecznie współpracowała Korona Kielce.

Podobnie jak klub z Kielc umieścimy logo stowarzyszenia (odnośnik) na naszej stronie internetowej.

* Na stadionie pojawią się banery promujące walkę z nietolerancją.

* Klub zawiesza wszelkie formy pomocy dla kibiców. Zostaną one przywrócone w momencie, kiedy na stadion przy Traugutta powrócą odpowiednie standardy zachowania.

* W jedenastce z Podbeskidzia występuje ciemnoskóry gracz Mike Mouzie. Jeśli pojawią się okrzyki kojarzące się z nietolerancją, piłkarze Lechii nie wyjdą na kolejny mecz, co będzie skutkować walkowerem dla drużyny przeciwnej.

Bilety na Podbeskidzie

Rusza przedsprzedaż wejściówek na środowy mecz Lechia Gdańsk - Podbeskidzie Bielsko-Biała (początek spotkania o godz. 18). Bilety dostępne będą we wtorek w godz. 10-18 w sklepie Kibica Lechii Gdańsk (Salon Jako Red-Box) znajdującym się na terenie stadionu przy ul. Traugutta. W dniu meczu bilety dostępne będą w kasach stadionu, które otwarte będą od godz. 15.

Dla naszych Czytelników mamy 10 biletów na mecz z Podbeskidziem. Otrzymają je osoby, które we wtorek o godz. 12 jako pierwsze zadzwonią pod nasz redakcyjny numer telefonu 32 19 112 i prawidłowo odpowiedzą na pytanie: Który piłkarz zdobył dla Lechii bramkę w jesiennym meczu z Podbeskidziem (1:1)?