Początek sezonu lekkoatletów: atak Chińczyków w Osace

Chińczycy wygrali siedem konkurencji w mityngu Grand Prix IAAF w Osace, który - wspólnie z Super Grand Prix w Dausze - otwiera międzynarodowy sezon na otwartych stadionach.
W sobotę w Osace było zimno i padał deszcz, więc wyniki nie imponują. Ale liczba zwycięstw gospodarzy sierpniowych igrzysk olimpijskich już tak. Na 110 ppł. wygrał rekordzista i mistrz świata Xiang Liu (13,19 s), na 100 - m Kai Hu (10,54 s), na 400 m - Xiaosheng Liu (45,90 s), a wśród kobiet: w rzucie młotem - Zhang Wenxiu (73,52 m), na 400 m ppł. - Xiaoxiao Huang (55,22 s), w kuli - Meiju Li (18,46 m) i w dysku - Aimin Song (60,38 m). Ścigający się pod względem popularności w Chinach z koszykarzem Yao Mingiem płotkarz Liu cztery lata temu też wygrał w Osace, a potem z igrzysk w Atenach przywiózł do domu złoto.

Mistrz olimpijski z Sydney w 2000 r. w rzucie młotem Szymon Ziółkowski zajął w Osace piąte miejsce (73,12 m). Zwyciężył Białorusin Wadim Diewiatowski (78,41 m). W skoku o tyczce wystartowała Paulina Dębska, ale nie udało jej się zaliczyć pierwszej wysokości. Konkurs wygrała Kanadyjka Dana Ellis (4,20 m).

Dzień wcześniej w Dausze, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pięcioro Polaków zdobyło minima olimpijskie. W sumie ma już je 12 polskich zawodników.

W Dausze Kamila Skolimowska wygrała konkurs rzutu młotem wynikiem 72,96 m, tuż przed Anitą Włodarczyk (70,66 m). Igor Janik był drugi w rzucie oszczepem (83,21 m). Przegrał tylko z mistrzem olimpijskim Norwegiem Andreasem Thorkildsenem (87,59 m).

Mistrz świata w pchnięciu kulą Amerykanin Reese Hoffa wrócił na pozycję lidera światowej tabeli rezultatem 21,48 m. Brązowy medalista halowych mistrzostw świata Tomasz Majewski był drugi (20,71 m).

Dyskobol Piotr Małachowski toczył zaciętą walkę o zwycięstwo z Irańczykiem Ehsanem Hadadim, który dopiero w czwartej, ostatniej kolejce rzutem na odległość 67,20 m wyprzedził Polaka. Wynik Małachowskiego (66,26 m) jest tylko o 35 cm gorszy od jego rekordu Polski.

Minima PZLA można zdobywać do 6 lipca. Jest to ostatni dzień mistrzostw Polski, które odbędą się w Szczecinie (4-6 lipca).

Lekkoatleci z olimpijskimi minimami

Kamila Skolimowska (Gwardia Warszawa) - młot

Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań) - młot

Sylwia Korzeniowska (Lille Metropole Tourcoing) - chód 20 km

Igor Janik (AZS AWFiS Gdańsk) - oszczep

Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) - kula

Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) - dysk

Arkadiusz Sowa (Oleśniczanka) - maraton

Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) - maraton

Rafał Augustyn (AZS AWF Kraków) - chód 20 km

Artur Brzozowski (Znicz Biłgoraj) - chód 50 km

Rafał Fedaczyński (AZS AWF Katowice) - chód 50 km

Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków) - chód 50 km