Rugby: Irlandia w Sopocie

Jak co roku w maju kibiców rugby czeka nie lada gratka. Do Sopotu przyjedzie reprezentacja Irlandii w rugby 7-osobowym, by wraz z dziewięcioma innymi drużynami uczcić pamięć Edwarda Hodury i walczyć o awans do dwunastki najlepszych europejskich drużyn.
Rugbiści z Zielonej Wyspy będą głównym faworytem do zwycięstwa w sopockim turnieju, który będzie jedną z eliminacji do finałów Mistrzostw Europy w Hanowerze. Oprócz Irlandczyków w Sopocie o zwycięstwo będą walczyć jeszcze: Gruzini, Szwedzi, Litwini, Łotysze, Duńczycy, Norwegowie, Węgrzy, Holendrzy i Polacy. O awans do finałów walczą 34 europejskie reprezentacje. W Hanowerze zagra 11 najlepszych drużyn i Niemcy jako gospodarze.

Trener polskiej reprezentacji Krzysztof Folc powołał do kadry rugbistów grających na co dzień w rugby 15- i 7-osobowe. Od dziś w Sopocie będzie trwać zgrupowanie biało-czerwonych. W szerokiej kadrze Krzysztofa Folca znalazło się 14 rugbistów: Maciej Maciejewski, Tomasz Grodecki, Grzegorz Dułka, Krzysztof Kotasa (Budowlani Łódź); Michał Pazio, Jan Cal, Rafał Janeczko, Marek Płonka jr, Piotr Piszczek, Mariusz Michalak (Lechia Gdańsk); Mariusz Motyl (Arka Gdynia); Tomasz Gruszczyński (Posnania Poznań), Jakub Lisiewski (AZS AWF Katowice) i Krzysztof Krauze (Unisławia).

W czwartek trener Folc wyłoni 12 zawodników, którzy zagrają w sobotnio-niedzielnych zawodach i nie będą mieć prawa udziału w rozgrywanych w tym samym terminie zaległych meczach ligowych i pucharowych. To istotne zwłaszcza dla zawodników Arki, która gra w sobotę zaległy mecz z Juvenią Kraków i Lechii, która w Sochaczewie zagra z Orkanem o awans do finału Pucharu Polski. Patronem turnieju, jak co roku, jest zmarły przed 17 laty Edward Hodura, znakomity rugbista Lechii Gdańsk, Ogniwa Sopot i reprezentacji Polski.

W Chojnicach rozegrano XIV Turniej Eliminacyjny Ekstraligi Rugby 7. Wygrała ekipa Alfy Bydgoszcz, która w finale pokonała Flotę Gdynia 26:0. W meczu o 3. miejsce AZS AWFiS Gdańsk pokonał Tura Chojnice 31:0. Liderem klasyfikacji grupy północnej Ekstraligi Rugby jest Alfa Bydgoszcz (49 pkt), przed Flotą Gdynia (43), Arką Rumia (36), Turem Chojnice (24) i AZS AWFiS Gdańsk 6.