Sport.pl

Piłka ręczna: Trener Bogdan Wenta idzie na wojnę

- Będzie wojna. Każdy zespół rzuci na szalę wszystko, co ma najlepszego - mówi Bogdan Wenta, trener reprezentacji Polski, która od piątku we Wrocławiu walczy ze Szwecją, Islandią i Argentyną o dwa miejsca na igrzyskach. Do Pekinu pojadą dwie najlepsze drużyny turnieju
Wenta: To będzie wojna na śmierć i życie

Trzeba mieć żelazną cierpliwość, aby spełnić oczekiwania, ale wierzę, że nam się uda i zagramy tak, jak walczyliśmy w Niemczech na mistrzostwach świata, sięgając po srebro - mówi Wenta. Trener wierzy, że zaszczepił Polakom odporność psychiczną, jaką posiadają skandynawskie zespoły. - Nie obawiamy się wytrzymałości Szwedów czy Islandczyków. Doświadczenie, umiejętności sportowe dadzą nam przewagę, tym bardziej że gramy przed własną publicznością.

Zespół Bogdana Wenty po wyczerpującym zgrupowaniu dwukrotnie pokonał w sparingach drużynę ligi polskiej 35:25 i 33:20. - Zawodnicy harowali na obozie na całego. To zaprocentuje - przekonuje trener. - Drugi tydzień był już nieco luźniejszy, skupiliśmy się na przećwiczeniu taktyki, dałem także zawodnikom odpocząć, bo w decydujących momentach będą potrzebowali świeżości.

Polacy zagrają w najsilniejszym składzie. Mariusz Jurasik i Karol Bielecki są już w pełni dyspozycji i nie ma u nich śladu po przebytych urazach.

Najtrudniejszy dla Polaków będzie pierwszy mecz - ze Szwecją. W razie niepowodzenia kolejne spotkanie z Islandią może już być grą o wszystko. - To najważniejszy turniej w mojej karierze, grałem już na wielu imprezach, ale z żadną nie wiązały się tak wielkie oczekiwania - mówi Marcin Lijewski. Grzegorz Tkaczyk dodaje: - Zrobimy wszystko, żeby wykorzystać szansę, bo okazja do wyjazdu na igrzyska może się już nie powtórzyć.

Na pierwsze dwa dni sprzedano niemal komplet biletów do hali Stulecie - czyli 12 tys. W puli są jeszcze pojedyncze wejściówki na mecze piątkowe, sobotnie oraz blisko połowa na niedzielę.

Program turnieju:

30 maja (piątek): godz.18.00 Islandia - Argentyna; godz.20.15 Polska - Szwecja

31 maja (sobota): godz.18.00 Szwecja - Argentyna; godz.20.15 Polska - Islandia

1 czerwca (niedziela): godz.18.15 Szwecja - Islandia; godz. 20.30 Polska - Argentyna

Piłkarze ręczni cieszą się, że są w cieniu