Sport.pl

Zmiany w Lechii Gdańsk. Czas się pożegnać

Sebastian Fechner, Bartosz Jurkowski czy Robert Speichler - m.in. tych piłkarzy nie zobaczymy w ekstraklasie w barwach Lechii Gdańsk. Warunki nowych kontraktów uzgodnili za to Jacek Manuszewski, Maciej Kalkowski i Robert Hirsz. Bliski podpisania nowej umowy z Lechią jest również Mateusz Bąk
Sztab szkoleniowy Lechii uznał, że siedmiu zawodników nie pomoże zespołowi w ekstraklasie.

Trzech z nich - Łukasz Kubiński, Rafał Loda i Marcin Pietrowski będzie mogło zagrać w Młodej Ekstraklasie. Dwaj ostatni, jeśli znajdą się chętni, będą też mogli zostać wypożyczeni do innego klubu. Wypożyczenie czeka na pewno Adriana Fedoruka (najprawdopodobniej do Górnika Polkowice). Na listę transferową wystawiony będzie Bartosz Jurkowski (w grę wchodzi transfer definitywny lub czasowy), Robert Speichler dostał natomiast wolną rękę w poszukiwaniu klubu. Sebastianowi Fechnerowi skończył się kontrakt i działacze - po konsultacji z trenerami - uznali, że nie będzie on przedłużony.

- Życie pisze różne scenariusze, dlatego nie mówimy definitywnie, że ci piłkarze nie zagrają już nigdy w Lechii - mówi prezes gdańskiego klubu Maciej Turnowiecki.

Fechner i Speichler już raz zostali zresztą skreśleni, ale sytuacja kadrowa sprawiła, że obaj zostali na Traugutta. W sumie nie przekonali jednak do siebie trenera Dariusza Kubickiego.

W piątek zarząd rozmawiał z piłkarzami. Efektem było uzgodnienie warunków nowych kontraktów z Jackiem Manuszewskim, Maciejem Kalkowskim i Robertem Hirszem.

- Na początku przyszłego tygodnia będziemy rozmawiać z opiekunami Pawła Buzały, Piotra Kasperkiewicza i Huberta Wołąkiewicza. Wszyscy mają ważne kontrakty, ale chcemy je przedłużyć. Niektórzy zawodnicy otrzymali procentowe podwyżki, jakie były zapisane w ich kontraktach w przypadku awansu - tłumaczy prezes Turnowiecki.

Żadne zmiany nie szykują się natomiast w sztabie szkoleniowym Lechii. Nowe, lepsze warunki umowy otrzymał trener Kubicki, który ma jeszcze przez rok ważny kontrakt. Jeśli Lechia utrzyma się w ekstraklasie bez konieczności gry w barażach, umowa zostanie automatycznie przedłużona o kolejny sezon. Małe rozbieżności wystąpiły tylko w rozmowach z trenerem bramkarzy Dariuszem Gładysiem, ale strony powinny dojść do porozumienia.

Piłkarze udali się teraz na urlopy. Na Traugutta mają stawić się ponownie 17 czerwca. Najpierw przejdą badania lekarskie i wydolnościowe, a 23 czerwca wyjadą na pierwszy, 10-dniowy obóz przygotowawczy do Białej Podlaskiej, podczas którego rozegrają jeden sparing - z Motorem Lublin (28 czerwca). Po powrocie biało-zieloni zmierzą się z Bałtykiem Gdynia, a 8 lipca wyjadą na drugi obóz, tym razem do Wronek. Tam zagrają z Zagłębiem Lubin (10 lipca), ukraińskim Vorskla Poltava (12 lipca) i prawdopodobnie z Lechem Poznań. 19 lipca Lechia rozegra ostatni sparing z Kaszubią Kościerzyna.

W przygotowaniach powinni uczestniczyć już nowi piłkarze. Dyrektor sportowy Radosław Michalski ogłosił, że Lechia poszukuje zawodników na cztery pozycje: dwóch obrońców (środkowego i lewego), lewego pomocnika i napastnika.