Sport.pl

Złota Liga: O milion i minimum na Pekin

Marek Plawgo zaczyna walkę o milion dolarów, a Paweł Czapiewski o wyjazd na igrzyska. W niedzielę w Berlinie pierwszy mityng Złotej Ligi
70 tys. osób przyjdzie na stadion olimpijski dla mistrza świata i mistrza olimpijskiego Jeremy'ego Warinera, który nie przegrał na 400 m od czterech lat, i dla Derricka Atkinsa, który niedawno pokonał w Osace rekordzistę świata na 100 m Asafę Powella.

Inni utytułowani i znani sprinterzy pojawią się na mityngu w Nowym Jorku (Tyson Gay, Usain Bolt), ewentualnie na przesłuchaniu sportowego Trybunału Arbitrażowego w Lozannie (Justin Gatlin), który ma zdecydować, czy skrócić Amerykaninowi karę za doping, tak aby mógł walczyć o start w igrzyskach.

W Berlinie wystartuje na 400 m ppł. Marek Plawgo. Początki sezonów nie są dla niego najlepsze, zwykle musi się długo rozpędzać, więc nie bardzo wierzy w sukces w Złotej Lidze. - Może być niespodzianka. Na dobre lub złe. W porównaniu z zeszłym rokiem jestem lepiej przygotowany, ale start na 400 ppł. to skomplikowana konkurencja, więc wszystko może się zdarzyć. Aby zdobyć nagrodę, musiałbym utrzymać formę od 1 czerwca do 5 września, a jeszcze nigdy mi się to nie udało - mówi brązowy medalista mistrzostw świata, który w zeszłym sezonie wygrał w finale Złotej Ligi właśnie w Berlinie.

Aby zdobyć przynajmniej udział w głównej nagrodzie, trzeba wygrać swoją konkurencję - liczących się w walce o milion dolarów jest sześć męskich i cztery kobiece - we wszystkich sześciu mityngach Złotej Ligi. W jego konkurencji będą w Berlinie niemal wszyscy najlepsi, tworząc niezwykle wyrównaną stawkę.

Paweł Czapiewski wystartuje na stadionie olimpijskim na 800 m po minimum na Pekin. Dla kogoś, kto w zeszłym roku praktycznie ominął sezon wielkim łukiem z powodu kontuzji, a kłopoty z urazami ma od kilku lat, zaproszenie na Złotą Ligę jest olbrzymim i niespodziewanym sukcesem. Musi tylko pobiec 1 min 46 s, czyli o 0,09 s wolniej niż najlepszy czas zeszłego roku. - Berlin to moja największa szansa, bo minimum można zdobyć tylko w ostrej rywalizacji. Później są mityngi w Polsce, np. w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie nie będę miał tak dobrych przeciwników - mówi Czapiewski, brązowy medalista mistrzostw świata z 2001 roku.

Dziś w Saragossie o to samo minimum olimpijskie walczy 21-letni Marcin Lewandowski, olbrzymi talent. On też chciał pojechać do Berlina, ale za późno zorientował się, że będzie tam rozegrany bieg na 800 m. - Marcin powoli wkręca się w sezon, na razie nie spodziewam się fajerwerków, ale musi często startować - mówi jego starszy brat i trener Tomasz.

Na igrzyskach mogą pojawić się obaj, jeśli do 7 lipca pobiegną 1.46 i potwierdzą w innym starcie klasę czasem 1.47,00.

Konkurencje Złotej Ligi w 2008 roku

Mężczyźni: 100 m, 400 m, 1500 m, 400 m ppł., skok w dal, oszczep.

Kobiety: 200 m, 800 m, 100 m ppł., skok wzwyż.

Mityngi Złotej Ligi

Berlin, 1 czerwca;

Oslo, 6 czerwca;

Rzym, 11 lipca;

Paryż, 18 lipca;

Zurych, 29 sierpnia;

Bruksela, 5 września.