Sport.pl

Arka nadal czeka na ekstraklasę

Jeśli dojdzie do fuzji Śląska Wrocław z Groclinem Grodzisk, w ekstraklasie zwolni się miejsce dla piłkarzy Arki Gdynia. Decyzja w sprawie fuzji zapadnie 12 czerwca.
Arka już z soboty na niedzielę mogła świętować awans do ekstraklasy. W sobotę o północy mijał bowiem termin na składanie wniosków o licencję na grę w ekstraklasie, a z nieoficjalnych informacji wynikało, że takiego wniosku może nie złożyć Śląsk. Wczoraj dowiedzieliśmy się jednak, że Śląsk wystąpił o licencję, choć PZPN nie był jeszcze w stanie oficjalnie tego potwierdzić. - Wie pan, jest niedziela. W poniedziałek wszystko będzie wiadomo - mówi członek zarządu PZPN Zbigniew Koźmiński. Jeśli w poniedziałek potwierdzi się oficjalnie, że wszystkie kluby wystąpiły o licencję, Arka będzie musiała czekać na inne furtki. A tych pozostanie kilka. Arka awansuje, jeśli któryś z klubów nie dostanie licencji (w piątek spotkało to Polonię Bytom), zostanie zdegradowany (taką karę dostało już Zagłębie Lubin, ale nie jest prawomocna) lub dojdzie w końcu do fuzji Śląska z Groclinem. Niejasna sytuacja z połączeniem tych klubów powoduje największe zamieszanie. - To już jest sprawa polityczna, a nie sportowa - mówi Koźmiński.

Ostatecznie sprawa fuzji ma się wyjaśnić 12 czerwca, bo do połączenia klubów brakuje jeszcze tylko zgody rady miejskiej Wrocławia (jest potrzebna, bo Miasto Wrocław jest od ponad roku właścicielem piłkarskiego Śląska). Właśnie 12 czerwca wrocławscy rani mają głosować, czy są za fuzją czy przeciw. Do połączenia klubów potrzeba 19 z 37 możliwych głosów poparcia. Już w tej chwili wiadomo, że za jest 18 radnych - 16 z klubu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i dwóch z lewicy. Zastanawiają się jeszcze radni PiS i PO. Pierwsi już w poniedziałek mają zaplanowane spotkanie w tej sprawie. PO ma się zastanawiać dłużej, czeka na spotkanie ze Zbigniewem Drzymałą z Groclinu, a swoje stanowisko ma przedstawić 11 czerwca, dzień przed głosowaniem. Jeśli jednak radni PiS już wcześniej ogłoszą, że popierają fuzję, głosy PO nie będą miały znaczenia. 12 czerwca będzie więc ważnym dniem także dla Arki. Chyba że wcześniej ktoś nie dostanie licencji lub będzie zdegradowany.