Sport.pl

Contador - Indurain czy Armstrong?

Hiszpanie mówią o narodzinach nowego Miguela Induraina, inni chcą w nim widzieć Lance'a Armstronga. Czy rodzi się nowa kolarska gwiazda? 10 miesięcy po zwycięstwie w Tour de France Alberto Contador wygrał Giro d'Italia.
Contador wygrał Giro d'Italia

Na wyścig przyjechał prosto z wakacji. - Byłem na urlopie, gdy dyrektor grupy zadzwonił i powiedział: "Pakuj się". Przyjechałem, ale nie jest to najlepszy sposób na przygotowanie do tak trudnego wyścigu - mówił przed startem Hiszpan. Contador przez trzy tygodnie nie wygrał etapu, jeszcze w sobotę wyprzedzał Riccardo Ricco o zaledwie cztery sekundy, ale za metą niedzielnej czasówki w Mediolanie był już blisko dwie minuty przed nim. Nieźle, jak na wakacyjną przejażdżkę. - Pojechałem na 80 proc. możliwości - przyznał Contador.

- To obecnie najlepszy kolarz na świecie - mówi dyrektor sportowy grupy Astana Johan Bruyneel. Belg przez lata był szefem Lance'a Armstronga, najpierw w US Postal, potem w Discovery Channel. Gdy przeniósł się do kazachskiego zespołu, natychmiast ściągnął tam Contadora. Chce z niego zrobić kolarza na miarę Amerykanina, siedmiokrotnego zwycięzcy Tour de France. - Ma jego mentalność zwycięzcy i taką samą wiarę w siebie. Nie znamy granic jego możliwości, ale kiedy podjeżdża pod górę, widzę, że robi to tak samo jak Armstrong - powiedział w wywiadzie dla "La Gazzetta dello Sport" Bruyneel. Włoscy dziennikarze przyznają mu rację. Podkreślają, że Contador zachowuje zimną krew w najbardziej krytycznych momentach, kontroluje rywali, pedałuje tak, jak Amerykanin, na niskim przełożeniu.

Poniedziałkowe hiszpańskie gazety piszą jednak o "nowym Indurainie", wielkim poprzedniku Armstronga, pięciokrotnym zwycięzcy Tour de France. Nikt nie martwi się tym, że Contador nie wystartuje w Tour de France by bronić zwycięstwa sprzed roku. Grupa Astana nie dostała zaproszenia od organizatorów ze względu na dopingową przeszłość, ale przerwa pozwoli mu wystartować we Vuelta Espana. Dzięki temu 25-letni Hiszpan ma szanse dołączyć do trójki wielkich kolarzy: Belga Eddy Merckxa, Francuzów Jacquesa Anquetila i Bernarda Hinault, którzy wygrali trzy wielkie wyścigi - Giro, Tour de France i Vueltę. Contador teraz jedzie na przerwane wakacje, potem rozpocznie przygotowania do startu w igrzyskach i w wyścigu dookoła Hiszpanii. Jeśli ją wygra, przebije i Induraina i Armstronga, którzy nie wygrali Vuelty.