Dramat w kadrze. Jak traciliśmy Błaszczykowskiego

W czwartek koło 20.30 w polskiej kadrze wybuchła bomba. Kubie Błaszczykowskiemu odnowiła się kontuzja mięśnia dwugłowego prawej nogi i po badaniach postanowiono, że nie ma szans, by zagrał na Euro 2008. Zastąpi go Łukasz Piszczek - piszą z Austrii specjalni wysłannicy Sport.pl.
Stec na blogu: Błaszczykowski to przypadek nadwrażliwca i pechowca

Efektowne akcje Kuby Błaszczykowskiego - Z czuba.tv

Niewinny sparing z II-ligowym szwajcarskim FC Schaffhausen dwa tygodnie temu okazał się brzemienny w skutkach. Kuba Błaszczykowski naderwał wtedy mięsień dwugłowy prawej nogi i rozpoczęła się dla niego walka z czasem. Czy zdąży na Euro 2008? Fizjolog kadry Mike Lindemann mówił, że Błaszczykowski może być gotowy dopiero na ostatni mecz grupowy z Chorwatami. Beenhakker nie rezygnował, chciał zabrać go na Euro 2008 nawet, gdyby miał nie grać w pojedynkach z Niemcami i Austriakami.

W środę Błaszczykowski ogłosił triumfalnie, że jest gotowy już na pierwszy mecz Euro 2008. Kuba był graczem kluczowym, nikt tak jak on w tej kadrze nie potrafi kiwać, przeprowadzić akcji rozstrzygającej mecz. Dlatego tak bardzo na niego liczono.

W czwartek okazało się, że nie pomoże drużynie. O godz. 18 Błaszczykowski przyjechał na wernisaż zdjęć z eliminacji Euro 2008. Był jednym z tych, którzy mieli w sukces największy wkład. Uśmiechnięty, ale okazało się, że robił dobrą minę do złej gry. Rano na treningu Kuba po raz pierwszy ćwiczył z pełnym obciążeniem, bez żadnego oszczędzania. Zszedł razem ze wszystkimi, ale też z woreczkiem lodu na udzie. Podczas konferencji, która zaczęła się tuż po południu, Beenhakker zapewniał, że Błaszczykowski jest gotowy do gry. Zastanawiał się tylko, czy na 90 minut, czy na ostatnie pół godziny.

Beenhakker na porannej konferencji: "Dziś rano Kuba trenował na 100%"


Kiedy Leo wrócił do hotelu, spadła na niego hiobowa wieść. Błaszczykowskiemu odnowiła się kontuzja i musi wracać do domu. Załamany piłkarz spuścił głowę, zagryzł wargi i pogodził się z losem. W piątek wraca do domu, Euro obejrzy w telewizji.

Błaszczykowski, największy talent w polskiej piłce ostatnich lat, jest nękany kontuzjami. W grudniu w meczu Borussi Dortmund doznał urazu mięśnia dwugłowego lewej nogi. Po trzech miesiącach wrócił, zagrał w meczu z Werderem i zszedł przed końcem pierwszej połowy.

Opiekujący się 23-letnim pomocnikiem doktor Jerzy Wielkoszyński nie miał wątpliwości, że niemieccy lekarze popełnili błąd i Kuba wrócił do gry za wcześnie. Pauzował osiem tygodni. W drugim meczu po powrocie do gry trenerzy Borussi wystawiali go na 108 minut finału Pucharu Niemiec. Dostał wtedy pierwszą w życiu czerwoną kartkę.

- Jego kontuzje wynikają ze złego treningu - mówił doktor Wielkoszyński.

W jego miejsce Leo powołał Łukasza Piszczka z Herthy Berlin, który nie był na zgrupowaniu w Donaueschingen. We czwartek był na Rodos, w piątek ląduje w Austrii, gdzie przejdzie rutynowe badania zalecane przez UEFA. Potem dołączy do drużyny.

Co zmienia kontuzja Błaszczykowskiego na mecz z Niemcami? Na pewno by grał, być może od początku, albo przynajmniej wszedł z ławki za Łobodzińskiego. Tak jak w meczu z Belgią (2:0), który dał awans na Euro. Uraz może jednak oznaczać konsekwencje inne, bo jeśli Beenhakker zdecyduje, by za Błaszczykowskiego na prawym skrzydle grał Smolarek, to w podstawowym składzie na Niemcy pojawi się Roger Guerreiro, grający za najbardziej wysuniętym Żurawskim. Piszczek jest rozwiązaniem awaryjnym, na wszelki wypadek, raczej bez szans na grę z Niemcami. Leo nie wystawi piłkarza, który przyjeżdża prosto z urlopu.

Darek Wołowski płacze po Kubie Błaszczykowskim - blog

Europa i UEFA: Polskie brukowce psują święto futbolu

Rusza Golmania! Typuj wyniki Euro 2008, nagrody czekają. Zaproś przyjaciół do swojej ligi...»