Skład florecistek na IO!

Sylwia Gruchała, Małgorzata Wojtkowiak, Magdalena Mroczkiewicz i Karolina Chlewińska (wszystkie Sietom AZS AWF Gdańsk) to florecistki które będą reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie - dowiedziała się ?Gazeta?.
Oficjalnie skład ma być ogłoszony w poniedziałek, ale wiadomo już, że Polski Związek Szermierczy zgłosi do Polskiego Komitetu Olimpijskiego właśnie te zawodniczki. Trenerem polskich florecistek jest Tadeusz Pagiński. Według informacji, do jakich dotarła "Gazeta" akceptacja składu przez PKOl jest formalnością.

O tym, że na igrzyska pojadą właśnie te florecistki zadecydował turnieju Pucharu Świata w Hawanie. Wiadomo było, że na igrzyska pojadą dwie pierwsze zawodniczki z rankingu PZsz. Dwie pozostałe wskaże trener Pagiński. Przed Hawaną największe szanse na Pekin miały: Gruchała, Wojtkowiak, Chlewińska, Magdalena Knop i Martyna Synoradzka, gdyż spełniały kryteria związku o miejscu w rankingu (Gruchała i Chlewińska) oraz zdobyły w tym sezonie co najmniej 105 punktów w zawodach o Puchar Świata (Wojtkowiak, Knop, Synoradzka). Aby liczyć się w walce o Pekin takie zawodniczki jak Magdalena Mroczkiewicz i Anna Rybicka musiały w Hawanie awansować przynajmniej do 1/8 finału, a Katarzyna Kryczało do 1/16. Presję wytrzymała tylko Mroczkiewicz, która na Kubie walczyła bardzo dobrze i zajęła ósme miejsce. Przegrała ze świetnie bijąca się Wojtkowiak. Ta dopiero w walce o finał poległa z triumfatorka zawodów Włoszką Valentiną Vezzali 8:15 i zajęła 3-4 miejsce stawiając kropkę nad "i" przy swojej nominacji na Pekin.

W Hawanie polskie florecistki po raz 11. w historii wygrały turniej drużynowy Pucharu Świata. Polki wystąpiły w składzie: Gruchała, Wojtkowiak, Chlewińska i Knop. W finale nasze florecistki pokonały Włoszki 43:33.

Na igrzyskach w turnieju indywidualnym wystartują trzy florecistki (każdy kraj zgłasza trójkę zawodniczek - red.), a czwarta tylko w turnieju drużynowym. Zatem Gruchała, Wojtkowiak i Mroczkiewicz wystąpią indywidualnie, Chlewińska jedynie w drużynie. Przed ośmioma laty na igrzyskach olimpijskich w Sydney polskie florecistki w składzie: Gruchała, Mroczkiewicz, Rybicka i Barbara Szewczyk-Wolnicka wywalczyły drużynowo srebrny medal. Gruchała cztery lata później w Atenach zdobyła brąz w turnieju indywidualnym, zawodów drużynowych nie rozgrywano.