Bezbłędny Federer

Roger Federer po raz piąty, na przestrzeni sześciu lat, wygrał turniej Gerry Open w Halle. W pojedynku finałowym lider rankingu ATP pokonał 6:4, 6:3 reprezentanta gospodarzy, Philippa Kohlschreibera
Dominacja szwajcarskiego mistrza podczas tegorocznej edycji imprezy nie podlegała dyskusji. Federer w całym turnieju nie tylko nie straciła ani jednego seta, ale również nie przegrał żadnego własnego gema serwisowego. Ta imponująca sztuka powiodła mu się po raz drugi w karierze, pierwszy raz nie został ani razu przełamany w 2005 roku w Doha.

W dzisiejszym pojedynku finałowym z Kohlschreiberem dwukrotnie było zagrożone podanie Szwajcara. Obie szanse break pointowe faworyt gospodarzy miał w pierwszym secie, ale nie zdołał z nich zrobić użytku. Tymczasem tenisista z Bazylei w każdej z partii po razie przełamywał rywala, co zaowocowało zwycięstwem po siedemdziesięciu trzech minutach rywalizacji. W finałowej potyczce Federer odnotował sześć asów, nie popełniając przy tym ani jednego podwójnego błędu.

Dzisiejsze zwycięstwo Szwajcara było jego pięćdziesiątym dziewiątym kolejnym wygranym meczem na kortach trawiastych, a dwudziestym piątym w Halle. Federer triumfował bowiem w Gerry Open w latach 2003-2006, zaś w zeszłym sezonie zrezygnował ze startu w Niemczech po przegranym finale Roland Garros.

- Przez cały tydzień grałem wspaniały tenis - powiedział po wygranym finale Federer. - Ani razu nie przegrałem własnego serwisu, co nie pamiętam czy kiedyś mi się już udało. To dla mnie bardzo wyjątkowe. Naprawdę jestem z tego powodu zadowolony.

Dziś w Halle rozegrano również finał gry podwójnej. Doszło w nim do niespodzianki, gdyż Rosjanin Michaił Jużnyj oraz Niemiec Mischa Zverev pokonali rozstawiony z numerem czwartym Czecha Lukasa Dlouhy i Hindusa Leandera Paesa 6:3, 4:6, 10-7. Pojedynek ten trwał sześćdziesiąt osiem minut. Dla Jużnego to już1 czwarty wygrany turniej deblowy ATP w karierze, zaś dla leworęcznego Zvereva pierwszy.

Finał singla:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 6:4

Finał debla:

M. Jużny, M. Zverev (Rosja, Niemcy) - L. Dlouhy, L. Paes (Czechy, Indie, 4) 3:6, 6:4, 10-3