Bondarenko najlepsza w Birmingham

Ukrainka Kateryna Bondarenko pokonała Belgijkę Yaninę Wickmayer 7:6 (9-7), 3:6, 7:6 (7-4) w finale turnieju tenisistek WTA na trawiastych kortach w Birmingham (z pulą nagród 200 tysięcy dolarów).
Ukrainka Kateryna Bondarenko (nr 12) wygrała dzisiaj swój pierwszy turniej rangi WTA. 21-letnia tenisistka z Charkowa pokonała w finale 7:6(7), 3:6, 7:6(4) Belgijkę Yaninę Wickmayer, odnosząc tym samym szóste zwycięstwo w turnieju DFS Classic (pula nagród 200 000 dol.).

Pierwsza partia pojedynku finałowego była bardzo wyrównana i stała na wysokim poziomie. Obie tenisistki pewnie wygrywały własne gemy serwisowe, dając niewiele okazji na przełamanie rywalce. Ostatecznie o wyniku musiał zadecydować tie-break, w którym również walka toczyła się o każdą piłkę. W końcówce minimalnie lepsza okazała się Bondarenko (69 WTA), która wygrała 9:7.

Zwycięstwo w tej części gry nie podziałało zbyt dobrze na ukraińską tenisistkę, która w drugim secie zaprezentowała się znacznie słabiej. Osiemnastoletnia Belgijka natychmiast wykorzystała tę sytuację, trzykrotnie przełamując jej podanie. Tym samym Wickmayer (85 WTA) szybko wyrównała stan meczu, zachowując szanse na końcowy triumf w turnieju.

Decydująca odsłona spotkania była zacięta, jednak obie zawodniczki popełniały w niej błędy. Lepsza w dramatycznej końcówce okazała się faworytka, która wygrała w tie-break'u 7:4. Pojedynek finałowy był bardzo długi, gdyż tenisistki spędziły na korcie centralnym aż dwie godziny i 48 minut.

Za zwycięstwo w Birmingham Kateryna Bondarenko otrzyma 31 000 dolarów premii finansowej oraz 140 punktów do rankingu światowego WTA. Wickmayer natomiast, dla której finał jest życiowym sukcesem, otrzyma 16 000 dolarów oraz sto punktów. W przyszłym tygodniu Belgijkę zobaczymy w turnieju Ordina Open, do którego organizatorzy przyznali jej dziką kartę.

Wynik finału:

Kateryna Bondarenko (Ukraina, 2) - Yanina Wickmayer (Belgia) 7:6(7), 3:6, 7:6(4)