Pierwszy raz Nadala na trawie

Rafael Nadal wygrał turniej The Artois Championships, który rozgrywany był w Londynie. Dzięki finałowemu zwycięstwu nad Novakiem Djokoviciem 7:6(6), 7:5 został pierwszym Hiszpanem od 1972 roku, który wygrał imprezę ATP na kortach trawiastych.
Pierwsza partia rozpoczęła się po myśli 21-letniego Djokovicia, który przełamał na 2:0 i miał szansę objęcia prowadzenia 4:0. Jednak nie wykorzystał break pointów i Nadal od razu wykorzystał nadarzającą się okazję., przełamując Serba. Dalsza część seta przebiegała według reguły własnego serwisu i pierwsza odsłona musiała zostać rozstrzygnięta w tie-breaku. W nim minimalnie lepszy okazał się mistrz tegorocznego Roland Garros, który wygrał do sześciu, broniąc w międzyczasie piłkę setową. Druga odsłona miała bardzo ciekawy przebieg. Pochodzący z Belgradu triumfator tegorocznego Australian Open serwował przy stanie 5:4, jednak nie wykorzystał przewagi, przegrał kolejne trzy gemy i w konsekwencji cały mecz. Spotkanie trwało 2 godziny oraz 15 minut.

Finałowy mecz Nadala z Djokoviciem był dwunastym starciem tych zawodników. 22-latek z Majorki wygrał po raz dziewiąty w ogóle i drugi na nawierzchni trawiastej.

- Ten tydzień był dla mnie niezwykły. Wimbledon jest bardzo ważnym turniejem. Nie powinienem mieć problemów z motywacją. Zmęczenie mentalne nie ma znaczenie, gorzej ze zdrowiem. Sądzę jednak, że wszystko jest w porządku i będę mógł dać z siebie 100 procent - powiedział po finałowym spotkaniu Rafael Nadal.

Tydzień po zwycięstwie w wielkoszlemowym Roland Garros rozgrywanym na ceglanej mączce Nadal triumfował w pierwszym w karierze turnieju na trawie. W całej imprezie 22-letni Hiszpan stracił zaledwie 2 sety (w trzeciej rundzie z Nishikorim i w ćwierćfinale z Karloviciem). Tenisista z Majorki pewnie pokonał najgroźniejszych przeciwników, nie oddając Andy'emu Roddickowi i Novakowi Djokoviciowi ani jednego seta. Za zwycięstwo na kortach Queen's Clubu Nadal zainkasował 84 500 dolarów i 225 punktów do rankingu ATP.

Nadal przeszedł do historii jako pierwszy Hiszpan od 1972 roku (od triumfu Andreasa Gimeno w Eastbourne), który wygrał turniej ATP na kortach trawiastych. Mistrz kortów ziemnych jest także pierwszym tenisistą, który może się poszczycić tytułem wywalczonym w Paryżu i Queen's Club w jednym sezonie.

W turnieju gry podwójnej najlepsi okazali się Daniel Nestor i Nenad Zimonjić, którzy pokonali w finale parę brazylijską, Marcelo Melo i Andre Sa 6:4, 7:6(3).

Wynik finału singla: Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Novak Djoković (Serbia, 2) 7:6(6), 7:5