Sport.pl

Czy Agnieszka Radwańska wygra Wimbledon?

Po sobotnim zwycięstwie w Eastbourne Agnieszka Radwańska awansowała na 11. miejsce w rankingu WTA Tour. I zaczyna być traktowana jako poważna kandydatka do triumfu także w Londynie
Radwańska o krok od najlepszej dziesiątki świata

Bukmacherzy zareagowali natychmiast. Kilka minut po tym, jak Radwańska pokonała w sobotę 6:4, 6:7 (11-13), 6:4 Rosjankę Nadię Pietrową w finale w Eastbourne, stawki za jej ewentualny triumf na Wimbledonie podskoczyły. I to jak podskoczyły! Radwańska, która będzie rozstawiona w Londynie z numerem 14., jest teraz siódma na liście zawodniczek, które zdaniem bukmacherów wygrają finał Wimbledonu. Za jednego funta postawionego na Polkę można zarobić 34. Niższe stawki mają jedynie największe gwiazdy: Maria Szarapowa (3,35), Serena Williams (4), Ana Ivanović (5), Venus Williams (5,5), Jelena Janković (13) i Dinara Safina (17). U większości angielskich bukmacherów niżej od Radwańskiej wyceniane są szanse na końcowe zwycięstwo takich sław jak choćby Swietłana Kuzniecowa, czyli tenisistki która rok temu wyeliminowała Polkę w III rundzie.

- Ta dziewczyna gra po prostu niesamowicie! Nigdy nie widziałam zawodniczki tak spokojnie reagującej na cztery zmarnowane meczbole, która mimo przegranego pechowo seta, dalej prze do zwycięstwa. I wygrywa - zachwycała się Radwańską Virginia Wade, ostatnia brytyjska triumfatorka Wimbledonu z 1977 r., która komentowała w sobotę jej finałowy mecz dla BBC. - Agnieszka w niesamowity sposób czuje grę na trawie. Jest stworzona do gry na tej nawierzchni - podkreślała Wade.

Radwańska odniosła ogromny sukces, ale czy wynik osiągnięty w Eastbourne może przełożyć się na podobny wyczyn w Londynie?

RokZwyciężczynie WimbledonuZwyciężczynie Eastbourne
2008?Agnieszka Radwańska (POL)
2007Venus Williams (USA)Justin Henin (BEL)
2006Amelie Mauresmo (FRA)Justin Henin - Hardenne (BEL)
2005Venus Williams (USA)Kim Clijsters (BEL)
2004Maria Szarapowa (RUS)Swietłana Kuzniecowa (RUS)
2003Serena Williams (USA)Chanda Rubin (USA)
2002Serena Williams (USA)Chanda Rubin (USA)
2001Venus Williams (USA)Lindsay Davenport (USA)
2000Venus Williams (USA)Julie Halard - Decugis (FRA)
1999Lindsay Davenport (USA)Natasza Zwieriewa (BLR)
1998Jana Novotna (CZE)Jana Novotna (CZE)
Powyższego zestawienia nie jest dla Polki optymistyczne. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, tylko jedna tenisistka potrafiła zwycięstwo w Eastbourne powtórzyć dwa tygodnie później podczas Wimbledonu. Była to Jana Novotna w 1998 roku. Podobna sztuka nie udała się tak znakomitym zawodniczkom jak siostry Williams, Amelie Mauresmo, Justin Henin czy Lindsay Davenport. W tym zestawieniu nazwisko 19-letniej Polki wygląda nad wyraz skromnie.

Radwańska po dramatycznym boju zwycięża w Eastbourne