Los bywa niesprawiedliwy. Podobnie jak wielu innych wybitnych tenisistów, Jack Crawford przeszedł do historii bardziej wskutek jednej porażki, niż dzięki jakże licznym wspaniałym sukcesom.
W 1933 roku, po wygraniu w cuglach międzynarodowych mistrzostw Australii, Francji i Wimbledonu, spędziwszy prawie pół roku poza domem, trapiony w dodatku bezsennością i atakami astmy, marzył jedynie o powrocie do Australii. Jednak nowojorska publiczność domagała się możliwości obejrzenia na własne oczy mistrza dokonującego bezprecedensowego wyczynu - zaliczenia w jednym roku zwycięstw we wszystkich czterech największych turniejach.

Felietonista New York Timesa, John Kieran, na co dzień zapalony brydżysta, pisał: "Zwycięstwo Crawforda będzie podniesioną z kortu czwartą lewą Wielkiego Szlema". Związek Tenisowy USA wpłacił na konto australijskiej federacji znaczną na owe czasy kwotę 1500 dolarów, aby tylko zagwarantować start Crawforda na Forest Hills. Nie chcę, ale muszę - cóż innego mógł powiedzieć w tej sytuacji?

Zabrakło naprawdę niewiele. Crawford przeszedł przez turniej jak burza, przegrywając w drodze do finału zaledwie dwa sety. W finale przeciwko Fredowi Perry'emu prowadził już 3:6, 13:11, 6:4. Niestety, zmęczenie, a przede wszystkim nieroztropna decyzja pozostania na korcie na przerwę po trzecim secie spowodowały, że po wznowieniu gry liczył się tylko Anglik. Kolejne sety 0:6 i 1:6 oznaczały koniec marzeń Australijczyka o wielkiej czwórce. Jednak po tej jego próbie Wielki Szlem wszedł na stałe do tenisowego słownika.

Dzięki nieskazitelnym manierom oraz uprzejmości wobec rywali i sędziów Crawford znany był jako 'Gentleman Jack', stanowiąc wzór dla wielu pokoleń australijskich tenisistów.