Ranking BBC: Boruc już najlepszym bramkarzem Euro. A może być zawodnikiem!

Artur Boruc jest najlepszy - tym razem to nie tylko opinia polskich kibiców, ale i powszechne, ogólnoeuropejskie wrażenie. Według BBC Player Rater bramkarz reprezentacji w rankingu na najlepszego zawodnika całego turnieju ustępuje tylko Andriejowi Arszawinowi
Smolarek sprzedany! Czy Francja to dobry wybór?  »

Boruc o zachowaniu Kaczyńskiego: Żenujące  »

Boruc wyprzedza hiszpańskiego superstrzelca Davida Villę i Wesleya Sneijdera, który tak świetnie grał w meczach grupowych Holandii. Z bramkarzy za Polakiem są oczywiście wszyscy, a najbliżej Edwin van der Sar (5. miejsce) i Gianluigi Buffon (10.). Jednak Boruc wyprzedza ich znacznie, co pokazuje punktacja.

Czołowa "10" Euro wg BBC Player Rater

1. Andriej Arszawin (Rosja)9.02
2. Artur Boruc (Polska)8.37
3. David Villa (Hiszpania)8.13
4. Wesley Sneijder (Holandia)8.00
5. Edwin van der Sar (Holandia)7.96
6. Arda Turan (Turcja)7.85
7. Arjen Robben (Holandia)7.76
8. Ruud van Nistelrooy (Holandia)7.57
8. Fernando Torres (Hiszpania)7.57
10.Gianluigi Buffon (Włochy)7.53


W przeciwieństwie do innych podobnych rankingów, tego nie da się "podpompować" sprawną akcją polskich internautów (w sondzie "La Gazetta dello Sport" dali Polsce 93 proc. szans na wygranie Euro 2008). Na stronie BBC głosowało się po każdym meczu na każdego z zawodników w skali od 1 do 10.

Van der Sar i Buffon już sobie not nie poprawią, a Arszawin może swoją popsuć (trener Hiszpanów Luis Aragones na mecz z Rosją planuje, że zaopiekują się nim aż dwaj zawodnicy - Sergio Ramos i Marcos Senna). Boruc może więc zostać uznany najlepszym piłkarzem turnieju. Nie byłoby to zresztą aż takim zaskoczeniem, bo zdarzało się już w przeszłości. Olivera Kahna wybrano najlepszym zawodnikiem mundialu w 2002 roku. W przeciwieństwie do Boruca dotarł tam aż do finału, ale też w tym ostatnim meczu z Brazylią w Jokohamie to jego błędy przesądziły o porażce.

Więcej o wysokiej pozycji Boruca w rankingu BBC Player Rater - na blogu Michała Pola prosto z Euro  »