Fabregas się po prostu nie sprawdził. Schweinsteiger też - analiza statystyczna

Zakładaliśmy przed finałem, że w roli głównej wystąpią ofensywni pomocnicy obu zespołów - Cesc Fabregas i Bastian Schweinsteiger. Obaj jednak byli w cieniu kolegów, i to nie tylko w statystyce.
Praktycznie niewidoczny był Fabregas. Piłkarz Arsenalu w środku pola był w cieniu Xaviego (to ten zawodnik miał asystę przy golu), a ataki Hiszpanii szły często przecież także skrzydłami, gdzie brylowali Iniesta i Silva wspomagani przez bocznych obrońców.

Tym razem Fabregas nie mógł skorzystać z dobrodziejstwa gry z ławki i nie miał przeciwko sobie wymęczonych przeciwników. Jako atakujący z głębi pola zawodnik wspomagający napastników się po prostu nie sprawdził. Świadczy o tym zaledwie 14 celnych podań, z czego zaledwie sześć do przodu.

Fabregas stracił tylko dwie piłki, ale też nic nie wykreował. Dlatego też trener Luis Aragones bez żalu pożegnał się z nim w 63. minucie.

Schweinsteiger - nominalnie lewy pomocnik - biegał po całej szerokości boiska i szczególnie w pierwszej połowie był widoczny. Jednak ani razu w zasadzie nie przebił się przez obronę Hiszpanii. Oddał tylko jeden strzał, który zresztą nawet nie doleciał do bramki. Był tylko dwa razy faulowany. Z sześciu dośrodkowań udało mu się tylko jedno.

W drugiej połowie zawodnik Bayernu Monachium kompletnie spasował. Bardzo rzadko był przy piłce, a kiedy już był - szybko ją tracił (7 strat, 7 celnych podań). Dotrwał do końca, ale praktycznie od 70. minuty go nie było. Świadczy o tym także statystyka strat - pierwszą popełnił dopiero w 28. minucie, ale zaliczył ich aż 10.

Dwaj ultraofensywni piłkarze mieli więc tylko po jednym zagraniu, które zagroziło czymkolwiek rywalom. Schweinsteiger miał jedno podanie kluczowe (do strzału), a Fabregas w 23. minucie świetnie odegrał z boku boiska do Sergio Ramosa, który wrzucił na głowę Torresa (strzał niecelny). I tyle.

Statystyki w meczu Hiszpania - Niemcy (1:0)

FabregasSchweinsteiger
6podania celne do przodu13
6podania celne do przodu (połowa ataku)9
8podania celne do tyłu9
4podania celne do tyłu (połowa ataku)7
0podania kluczowe1
2straty piłki10
0/0dośrodkowania udane/nieudane1/5
1strzały1
1strzały celne0
0strzały niecelne0
0strzały zablokowane1
1faule0
1faulowany2