Sport.pl

Eliminacje mundialu 2010 - najbliższy ważny mecz we Wrocławiu

Wrocław i Chorzów - te dwa miasta obejrzą w tym roku piłkarzy reprezentacji Polski walczących o mundial.
Polska spadła na 32. miejsce w rankingu FIFA »

Jesienią rozpoczynają się eliminacje do mistrzostw świata, które odbędą się w 2010 roku w RPA. W grupie 3. eliminacji europejskich rywalami Polaków są: Czechy, Słowacja, Słowenia, Irlandia Płn. i San Marino (awansują zwycięzcy dziewięciu grup plus najlepszy z drugich miejsc plus wygrani w barażach między pozostałymi drużynami z drugich opozycji).

W tym roku Polska rozegra cztery mecze, w tym dwa u siebie Pierwszym rywalem zespołu Leo Beenhakkera będzie 6 września Słowenia. Podczas dzisiejszych obrad zarządu PZPN postanowiono, że gospodarzem spotkania będzie Wrocław, który nie widział naszej reprezentacji w akcji od ćwierć wieku.

Ostatnio polski zespół narodowy grał tam 28 października 1983 roku (od tej pory rozegrał ponad 300 meczów) na zakończenie eliminacji Euro 84 i... nie pomógł zaprzyjaźnionemu wtedy wschodniemu sąsiadowi (czy raczej Wielkiemu Bratu...) - ZSRR. Porażka 0:1 z Portugalią oznaczała, że na finały do Francji pojechali właśnie Portugalczycy (doszli tam zresztą aż do półfinału, w którym po jednym z najbardziej emocjonujących meczów w historii futbolu przegrali po dogrywce z gospodarzami 2:3 - po golu Michela Platiniego w 120 min!). Gdyby Polska odebrała wówczas punkty Portugalii - w finałach wystąpiłby ZSRR. Policzek wymierzony sojusznikowi spowodował, że do końca tzw. komuny Wrocław nie miał już szans na organizację meczu reprezentacji. Po 1989 roku z kolei w coraz większą ruinę popadały wrocławskie stadiony. Teraz PZPN chce, by mecz ze Słowenią stał się dla miasta czymś w rodzaju pierwszego przetarcia przed Euro 2012

Jak stwierdził rzecznik PZPN Zbigniew Koźmiński - związek zrobi wszystko, by 6 września Polska zagrała ze Słowenią właśnie we Wrocławiu. Jeżeli okaże się to niemożliwe, bo Stadion Śląska nie będzie odpowiednio przygotowany - mecz zostanie przeniesiony do Szczecina.

Drugie tegoroczne spotkanie u siebie polska reprezentacja rozegra11 października z Czechami w Chorzowie.

Tej jesieni zagramy też w eliminacjach mundialu dwukrotnie na wyjazdach - 10 września z San Marino i 15 października ze Słowacją.

Boruc w formie po Euro: Ważę tylko 115 kg »