TdF: Anglik pogrążył Francuza

Mike Cavendish wygrał wczorajszy najdłuższy etap tegorocznego Tour de France. Liderem pozostał Niemiec Stefan Schumacher.
Tour de France: król gór wycofał się z wyścigu »

Na mecie w Châteauroux po raz pierwszy doszło do pojedynku sprinterów. Najlepszym z najlepszych okazał się Cavendish, wschodząca gwiazda tej specjalności. Wyprzedził trzykrotnego mistrza świata - Hiszpana Oscara Freire i sześciokrotnego zwycięzcę klasyfikacji punktowej "Wielkiej Pętli" - Niemca Erica Zabela. W TdF startuje dopiero po raz drugi, ale z powodzeniem przejechał już półtora miesiąca temu Giro d'Italia, w którym wygrał dwa etapy. Wiosną sięgnął po mistrzostwo świata na torze w wyścigu amerykańskim, w parze z Bradleyem Wigginsem, a pochodzący z wyspy Man Anglik w marcu skończył dopiero 23 lata.

Największy ból sprawił w Châteauroux nie tyle sprinterom, których pozostawił bezpośrednio za sobą, ale Francuzowi Vogondy'emu. Wraz ze swoimi rodakami Florentem Brardem i Lilianem Jegou uciekał od 11 kilometra, aż do... 231!. Wtedy Vogondy rozpoczął samotny finisz. Zabrakło mu kilkudziesięciu metrów do zwycięstwa. Rozpędzeni sprinterzy wchłonęli go tuż przed linią mety. - Widziałem jak zbliża się do mnie peleton. Nic nie mogłem zrobić. Strasznie trudno obronić się przed grupą sprinterów - mówił Vogondy.

Z wyścigu wycofał się zwycięzca klasyfikacji górskiej z ubiegłego roku Mauricio Soler. Miał kontuzje nadgarstka. - Nie byłem w stanie hamować. To stawało się po prostu niebezpieczne - tłumaczył Kolumbijczyk. Groźnie wyglądający upadek miał, jeden z faworytów Alejandro Valverde. Hiszpan dojechał do mety w peletonie, ale jest poobijany i wieczorem pojechał do szpitala na prześwietlenie.

W klasyfikacji generalnej nie doszło do żadnych zmian. Dziś etap prowadzący przez góry Masywu Centralnego. Przetasowania w czołówce są całkiem możliwe.

Tour de France: William Gallas pod wrażeniem »

Wyniki 5. etapu Cholet - Châteauroux (232 km):

1. M. Cavendish (Wielka Brytania/Team Columbia) 5:27.52; 2. O. Freire (Hiszpania/Rabobank); 3. E. Zabel (Niemcy/Milram); 113. S. Szmyd ten sam czas....

Klasyfikacja generalna:

1. S. Schumacher (Niemcy/Gerolsteiner) 19:32.33; 2. K. Kirchen (Luksemburg/Team Columbia) 12 s straty; 3. D. Millar (Wielka Brytania/Garmin) 12 s... 155. Szmyd 10.37.