Dramat lidera Tour de France

Stefan Schumacher stracił prowadzenie w ?Wielkiej Pętli?. 300 m przed metą Niemiec zaczepił o rower Kima Kirchena i przewrócił się. Kirchen został nowym liderem, etap wygrał Włoch Riccardo Ricco.
Tour de France: Król gór wycofał się z wyścigu

Czwartek był pierwszym poważnym sprawdzianem dla tych kolarzy, którym przyjdzie walczyć w wysokich górach o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Średnia nachylenia na ostatnich 11 kilometrach wynosiła 4,7 proc., ale końcówka w stacji narciarskiej Super-Besse położonej 1289 m n.p.m to 10-procentowa stromizna. Może nie wyczerpująca, na pewno jednak męcząca. Do mety kolarze podjeżdżali w niewielkich grupkach.

Około dwudziestu najlepszych decydujący atak rozpoczęło 2 km przed metą. Wszyscy faworyci byli w czołówce, znalazł się tam też dotychczasowy lider Stefan Schumacher. Niemiec nigdy nie był specjalistą od jazdy w wysokich górach, ale na takich niewielkich wzniesieniach radzi sobie nieźle. Dwa lata temu zapewnił sobie zwycięstwo w Tour de Pologne na Orlinku w Karpaczu.

Pod Super-Besse dotrzymywał koła Włochowi Riccardo Ricco, Hiszpanowi Alejandro Valverde, Australijczykowi Cadelowi Evansowi. 300 m przed metą nagle zachwiał się i upadł na asfalt. Szybko się podniósł, do mety przyjechał jednak 32 sekund za zwycięzcą etapu Riccardo Ricco. Włoch - drugi w tegorocznym Giro d'Italia - wygrał swój pierwszy etap w Tour de France. W klasyfikacji generalnej jest daleko, zajmuje 32. miejsce, tracąc blisko cztery minuty do lidera.

Został nim w czwartek Luksemburczyk Kim Kirchen. Do pierwszej dziesiątki awansował drugi na mecie Alejandro Valverde. Jak cień podążał za Hiszpanem Cadel Evans, który przyjechał na trzeciej pozycji. W szerokiej czołówce znalazł się Sylwester Szmyd. Potwierdził tym samym, że w górach będzie można na niego liczyć.

W piątek kolejny etap prowadzący przez Masyw Centralny, a już w niedzielę kolarze wjadą w Pireneje.

Wyniki 6. etapu, Aigurande - Super-Besse (195 km):

1. R. Ricco (Włochy/Saunier Duval) 4:57.52;

2. A. Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 1 s straty;

3. C. Evans (Australia/Silence-Lotto) ten sam czas

...

36. S. Szmyd 41 s.

Klasyfikacja generalna:

1. K. Kirchen (Luksemburg/Team Columbia) 24:30.41;

2. Evans 6 s.

3. S. Schumacher