Marco Bonitta: Mam dwanaście równorzędnych zawodniczek

Wczoraj reprezentacja Polski siatkarek odleciała do Moskwy, gdzie w najbliższym tygodniu rozegra mecze sparingowe z reprezentacją Rosji. - Żeby dobrze przygotować się do Igrzysk, musimy grać i konfrontować się z silnymi rywalami - wyjaśnia decyzję trener polskiej reprezentacji Marco Bonitta
Michał Winiarski: Medal w Pekinie to nasze wspólne marzenie

Wręczenie Wielkiej Księgi Wsparcia polskim siatkarzom


Reprezentacja.net: Co mają Wam dać te sparingi z reprezentacją Sbornej?

Marco Bonitta: - Mecze z Rosją są istotnym uzupełnieniem pracy, jaką wykonaliśmy w Miliczu oraz w Szczyrku. Cała drużyna pracowała bardzo ciężko i jestem zadowolony z postawy dziewczyn, ale sam trening to nie wszystko. Żeby dobrze przygotować się do Igrzysk, musimy grać i konfrontować się z silnymi rywalami. Z tego też powodu te trzy spotkania z Rosją będą dla nas bardzo ważne, ważne w całym procesie zgrywania zespołu.

Zakończył się okres pracy na zgrupowaniu. Jak zdrowie zawodniczek?

- Jak mówiłem pracowaliśmy wszyscy bardzo ciężko, ale dziewczyny nie narzekają na poważniejsze urazy. Jedynie Mariola Zenik miała pewne problemy z mięśniem czworogłowym, ale to nie jest nic poważnego, w ciągu kilku dni dojdzie do pewnej dyspozycji.

Wielu kibiców zastanawiało się, dlaczego w składzie na Pekin zabrakło Leny Dziękiewicz.

- O wyborze tych dwunastu zawodniczek zdecydowałem dwa dni temu. To obecnie najlepsze siatkarki w Polsce. Jest mi bardzo przykro z powodu Leny, ponieważ trenowała bardzo dobrze, jednak musiałem się na kogoś zdecydować, na tym polega moja praca. Decyzję podjąłem przede wszystkim z uwagi na blok, w którym troszkę lepiej spisywała się ostatnio Agnieszka Bednarek. Z kolei jeśli chodzi o element ataku Lena i Kasia Gajgał prezentowały się podobnie, ale Kasia posiada o wiele szerszy wachlarz możliwości ataku zarówno blisko jak i daleko od rozgrywającej. Różnice między Gajgał i Dziękiewicz były niewielkie. Zadecydowały więc względy typowo techniczne .

Czy podczas spotkań z Rosją na boisku pojawi się już wyjściowa szóstka olimpijska?

- Być może. Ale pragnę podkreślić, że ta dwunastka, która została wybrana, jest bardzo wyrównana i w zasadzie każda z tych dziewczyn może grać w wyjściowej szóstce. Obie rozgrywające, trzy środkowe, przyjmujące - w zasadzie każda z nich może zagrać w tym podstawowym składzie bez poważniejszego uszczerbku na jakości gry. Mamy ten komfort, że możemy grać na dobrym poziomie w różnych konfiguracjach personalnych.

Więcej w portalu Reprezentacja.net

Raula Lozano pożegnanie się z Polską?